Wykusz, lukarna, ryzalit

28.07.2017

Projekty domów nowoczesnych bardzo często charakteryzują się minimalistyczną bryłą budynku, pozbawioną zbędnych detali. Czy zawsze musi tak być?

Warto pamiętać o elementach urozmaicających wygląd domu, takich jak wykusz, lukarna czy ryzalit, i zastanowić się, jakie są wady oraz zalety ich posiadania.

Należy także pamiętać, że każdy wyrazisty detal konstrukcyjny domu wiąże się ze zwiększeniem kosztów budowy, i że nieprawidłowa konstrukcja wykuszu, lukarn lub ryzalitu negatywnie wpływa na energooszczędność całego budynku.

Wykusz oprócz wyglądu poprawia również funkcjonalność domu. Wykusz to wystająca poza ściany konstrukcyjne część budynku, składająca się z 3 lub 5 ścian połączonych pod dużym kątem, znacznie powiększająca przestrzeń pomieszczenia, do którego przystaje. Zdarzają się projekty,  gdzie wykusz pełni funkcję efektownej, przeszklonej jadalni tuż obok kuchni.

Warto pamiętać, że w sezonie jesienno-zimowym pomieszczenia, do których wykusz jest dołączony, są narażone na wychłodzenie z racji wysuniętej pozycji tego elementu. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę podczas budowy wykuszu na jego termoizolację i hydroizolację.

Lukarna to tyle co wystająca ponad połać dachu nadbudówka, wyposażona w zamontowane pionowo okno. Zazwyczaj montuje się ich więcej niż jedną, dzięki czemu lukarny są dobrym rozwiązaniem urozmaicającym wygląd budynku. W przypadku projektów domów z dachem dwu- lub wielospadowym i poddaszem użytkowym stanowią alternatywę dla okien połaciowych.

Z racji swojej konstrukcji lukarny mogą znacznie efektywniej niż okna połaciowe doświetlić przestrzeń na poddaszu, a dodatkowo korzystnie zmienić bryłę budynku. Wygląd lukarn oraz ich liczba powinny być dopasowane do wielkości domu, kształtu bryły oraz konstrukcji dachu.

Ryzalit często jest mylony z wykuszem, do tego stopnia, że część budowlańców stosuje obie nazwy wymiennie. Istnieją jednak zasadnicze różnice między tymi formami poprawiania estetyki domu. Ryzalit to wysunięta część budynku, która (w przeciwieństwie do wykuszu) jest tej samej wysokości co on i wspiera się na jego fundamentach, tworząc z nim spójną całość.

Ryzalit poprawia sylwetkę domu, wydłuża go optycznie, a nawet może nieznacznie zwiększać przestrzeń użytkową budynku – np. ryzalit przy salonie, z powodu dobrego oświetlenia, nadaje się do stworzenia kącika czytelniczego. Najczęściej jednak ryzalit dobudowuje się w części wejściowej domu, dzięki czemu powstaje reprezentatywna przestrzeń.

Źródło: Pracownia Projektowa Dobre Domy

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in