Wyjątkowa realizacja w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido

13.09.2016

Odprowadzanie ścieków sanitarnych z poziomu -320 m to problem, z jakim przyszło się zmierzyć Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” z Zabrza.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” z Zabrza to jedna z większych atrakcji Śląska. Poza możliwością zobaczenia górniczych wyrobisk turystów do skansenu przyciąga także znajdujący się pod ziemią pub, do którego zjeżdża się wyciągiem górniczym (windą kopalnianą). Udostępnienie tego miejsca zwiedzającym wiązało się jednak z koniecznością usprawnienia systemu odprowadzania ścieków sanitarnych do kanalizacji z poziomu 320 m pod ziemią. Istotnym problemem było wyeliminowanie nieprzyjemnej woni, która towarzyszy odpowietrzaniu instalacji wyposażonej w tradycyjne pompy i jest wyjątkowo uciążliwa dla okolicznych mieszkańców.

Aby wyeliminować niedogodności związane z odprowadzaniem nieczystości, zwrócono się o wsparcie do firmy AFT. Poznańskie przedsiębiorstwo posiadało już doświadczenie w realizacji tego rodzaju zamówień, gdyż dzięki zaproponowanym przez nie rozwiązaniom w 2009 r. podobny problem udało się rozwiązać w kopalni soli w Wieliczce. Zamiast przepompowywać ścieki przez wszystkie poziomy z zastosowaniem pomp na każdym z nich, co było bardzo uciążliwe i nieekonomiczne w eksploatacji, AFT zaproponowało wykorzystanie maceratora i pomp zainstalowanych na najniższym poziomie. W trakcie powstawania projektu dla „Guido” dużym wyzwaniem było dobranie urządzeń, które zmieszczą się w małym pomieszczeniu przeznaczonym na pompownię. Z tego względu zastosowano specjalne rozwiązania techniczne – dwie pompy ślimakowe SEEPEX BN 17-48 z napędem kątowym i króćcem ssącym w pozycji dolnej o wydajności 7–14 m3/h przy 36 barach, dwa maceratory SEEPEX 25U z separatorem części stałych, cztery zasuwy nożowe Sistag WEY o wąskiej zabudowie z napędami elektrycznymi oraz złącza rurowe STRAUB. Rozruch pompowni odbył się w sierpniu 2015 r. System pompowy funkcjonuje niezawodnie do dnia dzisiejszego.

 

 

Realizacje dla kopalni soli w Wieliczce i „Guido” nie są wyjątkami. W ostatnich latach otwieranych jest coraz więcej podobnych miejsc, które są udostępniane zwiedzającym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technicznych, odpowiedniej armatury i urządzeń pompowych do transportu różnego rodzaju mediów, dane obiekty mogą sprawnie funkcjonować. Niestety, wiele z nich wciąż wymaga modernizacji.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in