Wrzesińska 2 to nowy projekt mieszkań na wynajem realizowany w starej kamienicy na warszawskiej Pradze.
Wrzesińska 2 to historyczny budynek usytuowany przy Porcie Praskim w Warszawie, zakupiony 2 lata temu przez Zeitgeist Asset Management. Niedawno rozpoczęto jego remont.
Docelowo na inwestycję składać się będą dwa budynki: stara kamienica zachowana w pierwotnym kształcie (z oficyną i podwórzem) oraz przylegający do niej nowy, 8-piętrowy apartamentowiec, zlokalizowane na działce o powierzchni 1,5 tys. m², graniczącej z jednej strony z ulicą Wrzesińską, a z drugiej z Kępną. W obu budynkach ma znajdować się 127 mieszkań na wynajem długoterminowy, a na parterze – kilka lokali usługowych.
Wnętrza w historycznej kamienicy będą miały wysokość nawet do 4,5 m. Powstaną tu mieszkania od kawalerek po 4-pokojowe apartamenty, otwarte na dwie strony świata. Budynek będzie miał podziemny garaż, z dodatkowymi miejscami na rowery, oraz komórki lokatorskie. Patio zagospodarowane będzie zielenią i ławkami, z ogródkami przynależącymi do mieszkań parterowych.
Wrzesińska 2 – zrujnowany pałac
Wrzesińska 2 to dziś zrujnowany pustostan, pozostałość po XIX-wiecznym pałacu, wzniesionym przez Augusta Zielińskiego w 1863 r. Około 1911 r. budynek nadbudowano na zlecenie Szmula Reichenberga, przekształcając go w kamienicę czynszową. W tamtych czasach ulica Wrzesińska położona była w sąsiedztwie praskiej rzeźni i „Placu końskiego”, skupiając lokalnych rzemieślników. Po II wojnie światowej w kamienicy znajdowała się pierwsza udokumentowana siedziba szkoły żydowskiej Centralnego Komitetu Żydów w Polsce.
Jak połączyć nowe ze starym
– Pracując nad projektem, szukaliśmy wspólnego języka dla starej i nowej architektury. Okolice Portu Praskiego są dziś rozległym placem budowy, gdzie niełatwo odnaleźć tożsamość Starej Pragi – mówi Luiza Grunwald – dyrektor zarządzająca Zeitgeist Asset Management w Polsce.
Mając to na uwadze, do współpracy zaproszono pracownię architektoniczno-konserwatorską PROART Anny Rostkowskiej. W projekcie architekci starali się uwypuklić to, co pozostało z pierwotnego charakteru kamienicy.
– Odnaleźliśmy fragmenty kutych balustrad dawnych balkonów w kolorze zgniłej zieleni. Kolor na tyle nas zainspirował, że stał się motywem przewodnim dekorów zarówno w starej, jak i nowej części zabudowań. – komentuje PROART.
Elewacje Wrzesińskiej 2 będą utrzymane w szarej tonacji, z przewagą jasnej, subtelnej kolorystyki. Zostanie odtworzona masywna stalowa brama (docelowo oliwkowa), a także drewniana konstrukcja podtrzymująca dach. Historyczna więźba dachowa zostanie wyeksponowana we wnętrzach na ostatniej kondygnacji. Sam prześwit bramowy, wyposażony w tradycyjną ceramiczną posadzkę, zachowa oryginalny kształt.
– Mamy u nas w pracowni osobę, która zajmuje się wyłącznie oknami i drzwiami. Na podstawie fragmentów dawnej stolarki okiennej rozpoznała ich rodzaj, dzięki czemu możemy odbudować okna w oryginalnej formie – uzupełnia PROART.
Architekci dążyli do wizualnej spójności starego i nowego budynku, dlatego zaproponowali przeniesienie kolorów z kamienicy na nowy budynek. Dodatkowo fasada nowego budynku w partii cokołowej będzie wykończona cegłą, tak aby korespondowała z pobliskimi zabudowaniami.
Inwestycja ma być gotowa o połowy 2022 r. Prace deweloperskie prowadzone są przez FineTech Construction.
Czytaj także: Zakończono budowę Apartamentów przy Bramie w Browarach Warszawskich
Parkur Residence w stanie zerowym
Grodzieńska 19 – mieszkania na warszawskiej Pradze