Widzew – projekt nowego stadionu

09.11.2010

KS Widzew Łódź zaprezentował projekt nowego stadionu. Po rozbudowie obiekt przy ul. Piłsudskiego 138 ma mieścić ponad 33 tys. osób. Jego powierzchnia całkowita będzie wynosić 60 tys. m kw.

Nowy stadion Widzewa będzie obiektem klasy ELITE, co oznacza, że będzie miał czwartą, najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Jest to wymóg konieczny, aby na stadionie mogły się odbywać rozgrywki Ligi Mistrzów czy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Warunkiem realizacji inwestycji przez klub jest podjęcie na wtorkowej sesji rady miejskiej Łodzi decyzji o wpisaniu do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego przebudowy infrastruktury wokół stadionu, a także odsprzedanie przez miasto fundacji Widzewa gruntów pod inwestycję z maksymalną bonifikatą.

 

 

W ramach już zrealizowanych prac przygotowawczych do inwestycji Widzew zlecił opracowanie analizy finansowej firmie Cushman&Wakefield, opracował koncepcję finansową obiektu na 19 tys. miejsc, a po wycofaniu się przez miasto z budowy dużego stadionu miejskiego – kolejną na ponad 30-tysięczny obiekt. Klub przygotował też już i złożył dokumentację niezbędną do otrzymania warunków zabudowy, a także harmonogram inwestycji i jej wizualizacje.

Warunkami budowy nowego stadionu przez klub jest zabudżetowanie przez miasto środków na przebudowę infrastruktury wokół stadionu, a także odsprzedanie przez miasto na preferencyjnych warunkach gruntów pod nowy stadion.

Boisko będzie miało wymiary 105 x 68 m, czyli jego powierzchnia wyniesie 7140 m². Strefa dla drużyn miałaby zająć 1470 m², a tzw. mixed zone – 690 m². Na stanowiska dziennikarskie i loże prasową projekt przewiduje 1610 m². Ponadto, łącznie blisko 29 120 m² mają zająć parkingi. Jeden z nich – ulokowany pod trybunami – pomieści  ok. 800 samochodów. Kolejne 1200 miejsc miałoby się znajdować na parkingu miejskim w pobliżu stadionu.

 

 

Do obiektu będą prowadziły dwie kładki. Większa z nich zostanie poprowadzona nad al. Piłsudskiego, a mniejsza będzie przebiegała nad torami kolejowymi. Zgodnie z obietnicami władz miasta budowie nowego stadionu Widzewa miałaby towarzyszyć remont i przebudowa ciągów komunikacyjnych w okolicy obiektu, w tym ulic Niciarnianej, Tunelowej, Widzewskiej i al. Piłsudskiego. 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.