Wentylacja przegrody dachowej

21.01.2019

Pokrycie dachowe zabezpiecza dom przed różnymi warunkami atmosferycznymi, między innymi deszczem czy śniegiem. Jednak sypki śnieg może przedostać się pod pokrycie. Jak pozbyć się gromadzącej się w ten sposób wilgoci?

 

W czasie opadów połączonych z silnym wiatrem istnieje ryzyko, że pewna ilość wilgoci może przedostać się pod dachówki. Z kolei od strony wnętrza domu do przegrody dachowej wnika para wodna, która przy ochłodzeniu może ulec skropleniu. Gromadzenie się skroplin jest szczególnie niebezpieczne w wewnętrznych warstwach dachu, ponieważ wilgoć może dosięgnąć elementów konstrukcyjnych i termoizolacji dachu. Dlatego kluczowe jest prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie wentylacji przegrody dachowej. Taka przegroda będzie skutecznie wentylowana dzięki ruchowi powietrza i nagrzewaniu się połaci dachowej promieniami słonecznymi.

 

Wentylacja jednokanałowa

Dla zapewnienia skutecznego odprowadzania pary wodnej, pod pokryciem należy umieścić membranę wysokoparoprzepuszczalną jako warstwę wstępnego krycia. W ofercie marki Braas znajduje się dziewięć modeli membran dachowych trójwarstwowych oraz czterowarstwowych o bardzo dobrych parametrach technicznych i funkcjonalności (Divoroll Clima+ 2S, Divoroll Pro+, Divoroll Kompakt, Divoroll Kompakt 2S, Ecotech 2S, Divoroll Maximum+ 2S, Divoroll Top RU, Divoroll Universal+ oraz Divoroll Universal+ 2S). Następnie do krokwi mocuje się kontrłaty i prostopadle do nich – łaty. Pojedyncza szczelina utworzona między kontrłatami a warstwą wstępnego krycia powinna wynosić minimum 2,4 cm.

 

Fot. Monier Braas

 

Wlot powietrza pod połać możliwy jest dzięki montażowi elementów wentylacyjnych, które umieszcza się w okapie dachu. Wylot powietrza będzie przebiegał bez przeszkód dzięki zamocowaniu odpowiedniej taśmy wentylacyjno-uszczelniającej, np. Figaroll Plus, którą montuje się na kalenicy i narożach.

W przypadku przerwania ciągłości szczeliny wentylacyjnej, np. ze względu na obecność okien dachowych, szerokich kominów bądź lukarn, wentylację powinno się dodatkowo wspomóc przez punktowe zastosowanie specjalnych dachówek wentylacyjnych Braas, dostępnych w kolorach dopasowanych do pokrycia.

 

Wentylacja dwukanałowa

Istnieją typy obiektów, w których konieczne jest zastosowanie wyższych stopni szczelności dla warstwy wstępnego krycia. W przypadku dachów, w których zastosowano pełne poszycie, konieczna jest wentylacja dwukanałowa.

Drugi kanał wentylacyjny usytuowany jest między pełnym poszyciem (np. deskami) a termoizolacją mocowaną między krokwiami. Taka szczelina nie powinna być mniejsza niż 2,4cm.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.