– Staramy się wysłuchać wszystkich merytorycznych uwag, które do nas trafiają, i wdrożyć je – z Piotrem Uścińskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, rozmawia Radosław Wojnowski, rzecznik prasowy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Kończy się czteroletnia kadencja rządu premiera Mateusza Morawieckiego, w której pełni Pan funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii odpowiadającego m.in. za budownictwo. Jakie zmiany, które w tym okresie udało się wprowadzić, są według Pana najistotniejsze dla tego sektora polskiej gospodarki?
Przez cały czas naszych rządów dążyliśmy do maksymalnego uproszczenia procesu budowlanego. Nie chcieliśmy, aby w żadnym momencie budownictwo zaczęło hamować. Zmiany dotyczące chociażby budowy domów do 70 m2 miały stymulować osoby, których do tej pory nie było na to stać. Wsparcie tego sektora gospodarki jest priorytetowe dla naszego rządu. Pracowaliśmy również nad dalszymi zmianami dotyczącymi m.in. rozszerzenia uprawnień inżynierów budownictwa poprzez nadanie im możliwości nabywania uprawnień do ograniczonego projektowania architektury. Niestety, tych zmian nie udało się wprowadzić w kończącej się kadencji i musimy przełożyć te plany na kolejną, o ile oczywiście wygramy wybory.
W planowanych zmianach było dalsze upraszczanie procedur dotyczących budowy domów o powierzchni powyżej 70 m2. Czy ten kierunek jest dobry?
Osobiście uważam, że bardzo dobry. Tutaj jednak, chociaż nie będzie wymaganego pozwolenia na budowę, obecny będzie musiał być kierownik budowy, który weźmie dużo większą odpowiedzialność za powstające nieruchomości. Dla inżynierów budownictwa, wbrew wcześniejszym obawom, ta zmiana powinna okazać się korzystna, także finansowo. Działania te są również bardzo pożądane przez społeczeństwo. Rozstrzygnęliśmy konkurs na projekty domów 120, 150 i 180 m2. Niedługo projekty ekonomicznych oraz energooszczędnych domów będą bezpłatnie dostępne na stronie internetowej GUNB. To ważny i, co pokazują statystyki, bardzo potrzebny krok. Już dostępne projekty domów do 70 m2 cieszą się dużym zainteresowaniem. Do tej pory ze strony pobrano je 62 000 razy. Przypomnę tylko, że w ofercie są 72 projekty domów do wspomnianych 70 m2 i 11 projektów na realizację domów rekreacyjnych. W tym czasie Polacy złożyli ponad 2000 zgłoszeń budów. To bardzo dobry wynik jak na kilka miesięcy obowiązywania tych przepisów i ułatwień.
Wystąpienie podczas XXII Krajowego Zjazdu PIIB (fot. Tomasz Wróblewski)
Wiele miesięcy trwały prace resortu nad nowelizacją Prawa budowlanego. Polska Izba Inżynierów Budownictwa na każdym etapie prac uczestniczyła aktywnie w dialogu. Jak ocenia Pan tę współpracę?
Staramy się wysłuchać wszystkich merytorycznych uwag, które do nas trafiają, i wdrożyć je. Prawo nie jest stanowione dla urzędników, tylko dla całego sektora i naszych obywateli. Współpraca z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa zawsze wyczerpywała dbałość o interesy wszystkich stron procesu budowlanego i gwarantowała jakość proponowanych rozwiązań, dlatego ta relacja pomiędzy samorządem zawodowym a Ministerstwem Rozwoju i Technologii układała się w tak dobry sposób. To też pokazuje, jak ważną funkcję pełnią zawody zaufania publicznego, które nie dbają tylko o swój interes, ale interesuje je przede wszystkim dobro obywateli. To jest świetny przykład odpowiedzialnego podchodzenia do swojej roli w społeczeństwie.
Innym priorytetem Pana działań była cyfryzacja procesu budowlanego. W jak dużym stopniu rozwiązania wprowadzane przez resort rozwoju i technologii zmienią dotychczasowy proces budowlany?
Cyfryzacja branży budowlanej jest czymś, przed czym nie uciekniemy. Musimy wykorzystać narzędzia cyfrowe do usprawnienia i modernizacji sektora budowlanego, co w dużym stopniu zostało już osiągnięte. Przede wszystkim funkcjonuje z powodzeniem cyfrowy projekt budowlany. Uruchomione zostały narzędzia online dostępne dla obywateli, urzędników, projektantów oraz innych służb. Pozwalają one zaplanować i zrealizować inwestycję z wykorzystaniem cyfrowych dokumentów, a także dokumentować online utrzymanie wybudowanego obiektu. Te narzędzia są obecnie testowane i mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości zastąpią wersję papierową wszystkich dokumentów. Musimy je jednak wprowadzać w rozsądny sposób, aby nikogo nie wykluczyć zarówno po stronie urzędników, obywateli czy inżynierów budownictwa.
Fot. materiały prasowe MRiT
Środowisko inżynierów budownictwa apeluje o zmiany w kształceniu przyszłych fachowców. Jak resort, który Pan reprezentuje, patrzy na te postulaty?
Zaczynając od kształcenia w szkołach branżowych, pracujemy nad podniesieniem jakości procesu nauczania. Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie stoją przed szkołami budowlanymi. Chcemy podjąć działania, które sprawią, że zawód budowlańca czy technika budowlanego będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla młodych osób szukających swojej ścieżki zawodowej. Stawiamy na wsparcie w promocji tego zawodu, ale również zapewnienie kadry czy też wsparcie procesów cyfryzacji szkolnictwa branżowego. Będzie to możliwe dzięki intensyfikacji współpracy szkół z uczelniami i branżą budowlaną. Budownictwo jest kołem napędowym polskiej gospodarki, a budowlaniec to bardzo ciekawy i przyszłościowy zawód. Pracujemy z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki nad wprowadzaniem w szkołach wyższych odpowiednich standardów kształcenia, które wzmocnią jakość kadr dostarczanych na rynek.
Ostatnie pytanie dotyczy kwestii elektryzującej cały polski sektor budownictwa – powojennej odbudowy Ukrainy. Jaka to szansa dla rodzimych firm?
Po pierwsze wojna w Ukrainie musi się najpierw skończyć, żebyśmy mogli siąść do konkretów. Mogę jednak zapewnić, że polska branża budowlana będzie ważnym partnerem w odbudowie naszego wschodniego sąsiada. Cały polski rząd pracuje nad tym, aby był to impuls do rozwoju całego polskiego sektora budowlanego.
Rozmawiał Radosław Wojnowski
Piotr Uściński – polityk, przedsiębiorca i samorządowiec, w latach 2010–2014 starosta wołomiński, poseł na sejm VIII i IX kadencji. Od 2021 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – odpowiada za budownictwo, zagospodarowanie przestrzenne i mieszkalnictwo. Ukończył inżynierię komputerową oraz elektronikę na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a także Akademię Menedżerską w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest również absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie ukończył podyplomowy kierunek psychologia biznesu. Ukończył studia MBA. Prowadził własną działalność gospodarczą i zarządzał spółkami prawa handlowego.
Czytaj także:
Mam pewność, że obraliśmy dobry kierunek
Nowa jakość zarządzania izbami inżynierów
Podsumowanie XLI sesji egzaminacyjnej