Wały przeciwpowodziowe Odry w Brzegu Dolnym zostaną wzmocnione

27.01.2021

Wały przeciwpowodziowe Odry zostaną rozbudowane i zmodernizowane w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie Brzegu Dolnego.

Wały przeciwpowodziowe Odry przebuduje konsorcjum firm z Grupy STRABAG w ramach zadania „Fragmentaryczna modernizacja wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry w km 270+400 – 281+600, wał cofkowy stopnia Brzeg Dolny”. Umowa na realizację inwestycji została zawarta z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

 

Wały przeciwpowodziowe Odry

Odra w Brzegu Dolnym (fot. Rwers/Wikipedia)

 

Wały przeciwpowodziowe Odry w rejonie Brzegu Dolnego w województwie dolnośląskim podchodzą z lat 60. XX w. i wymagają modernizacji i rozbudowy do wymogów stawianych współczesnym budowlom hydrotechnicznym II klasy ważności. Zadaniem wałów cofkowych jest ochrona terenów położonych w górę rzeki od stopnia wodnego, w którym dochodzi do piętrzenia się wody w korycie. Wał prawostronny, który zostanie poddany przebudowie, dzieli się na trzy niezależne odcinki. Każdy z nich zabezpiecza pobliskie tereny przed powodzią i skutkami spiętrzenia Odry na stopniu wodnym Brzeg Dolny.

Generalny wykonawca rozbuduje korpus wałów i zabezpieczy skarpę odwodną z narzutu kamiennego. Prace będą prowadzone na długości ponad 11 km. Na całej długości wału powstanie osłona przeciwfiltracyjna, wykonana metodą wgłębnego mieszania gruntu, która utworzy skuteczną barierę przed napływem wody. Zostanie także wykonany remont przepustu wałowego oraz dokończona będzie konserwacja rowów opaskowych. Zakres prac obejmuje ponadto roboty drogowe, w tym budowę drogi serwisowej o szerokości jezdni 3 m i przejazdów wałowych.

Modernizacja i rozbudowa wałów przeciwpowodziowych na Odrze zwiększy bezpieczeństwo kilku tysięcy mieszkańców z pięciu miejscowości: Wały, Stary Dwór, Uraz, Raków i pośrednio – Brzegu Dolnego.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (lider) i STRABAG International GmbH. Wartość kontraktu wynosi 18,4 mln zł brutto. Roboty budowlane rozpoczną się w lutym 2021 r. i zakończą w październiku 2022 r.

 

Czytaj także: Racibórz Dolny – największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

Odra w kontekście zagrożenia powodziowego i awarii budowlanych

O czym się mówi w gospodarce wodnej w Polsce?

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in