W Opolu powstanie aquapark

14.07.2023

W aquaparku zaplanowano baseny wewnętrzne i zewnętrzne, zjeżdżalnie, sauny i część gastronomiczną.

 

Aquapark w Opolu zaprojektowano jako jeden spójny kompleks zabudowy, w którym użytkownicy będą mieli łatwy i intuicyjny dostęp do wszystkich funkcji. Dzięki właściwemu skomponowaniu przestrzennemu powierzchni i funkcji budynku, obiekt charakteryzować się będzie bardzo dobrym wskaźnikiem zwartości bryły, co wpłynie na jego energooszczędność. Usytuowanie najważniejszych funkcji basenowych uzależniono od uwarunkowań nasłonecznienia, widokowych, funkcjonalnych oraz optymalizacji wielkości bryły. Wszystkie funkcje rozplanowano w sposób zapewniający uzyskanie najlepszego rozwiązania pod względem architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym.

 

Fot. Aquapark w Opolu – wizualizacja budynku

 

Weście do budynku zaprojektowano poprzez reprezentacyjny hol wejściowy z nieograniczonym wglądem w halę basenu z pozycji parteru i drugiej kondygnacji. W holu zadbano o przejrzystość ułatwiającą komunikację i orientowanie się użytkownika w przestrzeni i wymaganych kierunkach przemieszczania. Z pozycji wejścia widać halę basenów, klatkę schodową, windę, oraz kasy basenowe.

 

 

Zaprojektowano zespół kasowy w formie wyspy. Zakłada się wyposażenie obiektu w systemy rozliczeń bezkasowych, z automatami wydającymi i rozliczającymi transpondery. Za kasami znajdzie się przestronny i wygodny hol szatniowy. Hol umożliwi komfortową organizację przestrzeni dla wychodzących i wchodzących rodzin z dziećmi. W obiekcie znajdzie się prototypowe w skali kraju rozwiązanie szatni rodzinnych, gdzie zlokalizowany jest wydzielony zamknięty, przeszklony boks w formie placu zabaw dla dzieci przebranych. Przed zespołem szatni zlokalizowano szafki depozytowe. Niezależnie od szatni głównych, zaprojektowano dodatkowe szatnie dla niepełnosprawnych, rodzinne i grupowe np. dla klas szkolnych, rodzin czy zakładów pracy.

 

Aquapark w Opolu

 

Halę basenu rekreacyjnego ukształtowano ze szczególnym naciskiem na komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Podzielona została na strefy z uwzględnieniem potrzeb użytkowników. W projekcie znajdzie się niezależna, wydzielona z głównej hali przestrzeń dla dzieci niepływających z rodzicami. Przestrzeń taka zapewni bezpieczeństwo, komfort termiczny i akustyczny dla najmłodszych użytkowników basenu.

 

 

Baseny – hamowne zjeżdżalni wydzielono w niezależnej strefie. Nieckę basenu rekreacyjnego podzielono na strefy rekreacji wodnych – dzika rzeka, kaskady, huśtawki wodne itp., i relaksu – ławeczki i leżanki z hydromasażem. Najciekawszą atrakcją basenu jest niecka ze sztuczną pneumatyczną falą o powierzchni ponad 350 m2. Niecka basenu z falą jest połączona z pozostałą częścią basenu w sposób, który umożliwia użytkownikom swobodne przemieszczanie się między atrakcjami bez konieczności wychodzenia na plażę.

 

Aquapark w Opolu

 

Na styku hali basenowej i holu wejściowego znajdzie się zespół gastronomii z pełnym węzłem restauracyjnym, z którego obsługiwani będą klienci strefy mokrej i suchej.

 

>>> Nowy Stadion Miejski w Opolu. WIZUALIZACJE

>>> Stadion Opolski będzie wykorzystywał energię z OZE

>>> Baseny – trudne i krytyczne miejsca

>>> Zasady i metody wentylacji hal pływalni

 

Dodatkową atrakcją obiektu jest basen wypływowy z ekspozycją południowo-zachodnią, z widokiem na niecki basenów zewnętrznych.

 

W projekcie aquaparku jednym z priorytetów jest usytuowanie zespołu saunowego z wraz z tarasem wypoczynkowym oraz możliwością wyjścia do ogrodu saunowego. W zespole saunowym wydzielono strefę wejścia z punktem obsługi i toaletami. Strefę nagrzewania – sauny, strefę schładzania – basen schładzający, natryski, groty lodowe i śnieżne oraz strefę wypoczynku. W strefie wypoczynku zaprojektowano basen solankowy, taras zewnętrzny oraz wydzielone pomieszczenie wypoczynku i głębokiego relaksu z tężnią solankową. Ogród saunowy został zlokalizowany tak, aby zapewnić intymność użytkowania.

 

Aquapark w Opolu

 

W pierwszym etapie aquapark w Opolu dysponować będzie 350 miejscami parkingowymi, w tym 4 autokarowymi. Pod budynkiem zaprojektowano część miejsc postojowych połączonych bezpośrednio klatką schodową oraz windą z holem wejściowym i komunikacją „suchą” z kasami, gastronomią i administracją.

 

Nad parterem, dostępna z holu wejściowego, znajdzie się kondygnacja z antresolą widokową z dojściem do tarasu widokowego i letniego punktu gastronomicznego, pomieszczenia przeznaczone na wynajem oraz pomieszczenia administracji. Pracownicy administracji i obsługi będą mieli odrębną klatkę schodową łączącą wszystkie kondygnacje.

 

Urząd Miasta Opola

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in