Umowa na budowę węzła Niepołomice w ciągu A4

05.10.2018

Podpisano umowę z polsko-litewskim konsorcjum firm: TRAKCJA PRKiI S.A. z Warszawy i AKCIN? BENDROV? „KAUNO TILTAI” z Kowna, na budowę węzła Niepołomice w ciągu autostrady A4.

Budowa węzła drogowego w ciągu autostrady A4 Kraków–Tarnów, od km 435+216,38 do km 436+069,27 na odcinku węzeł Kraków Wieliczka–węzeł Targowisko i rozbudowa drogi wojewódzkiej DW 964 zgodnie z umową ma trwać 15 miesięcy od momentu jej podpisania. Do czasu realizacji nie są wliczane okresy zimowe, czyli od 15 grudnia do 15 marca.

Zakres budowy obejmuje: budowę węzła w ciągu autostrady A4 dla obsługi wszystkich relacji dla autostrady A4: zjazdów z jezdni autostrady A4 z równoległym pasem wyłączania, wjazdów na jezdnie autostrady A4 z równoległym pasem włączania, jednopasowych łącznic jednokierunkowych dla wszystkich relacji, na drodze wojewódzkiej DW964 budowę dwóch zespolonych rond jednopasowych typu średniego.

Przełożone zostanie koryto rzeki Podłężanki i uregulowane koryto potoku Zakrzowianka z uwagi na zabezpieczenie nasypów drogowych zjazdu z autostrady A4.

 

 

Przebudowana zostanie sieć uzbrojenia kolidującego z inwestycją: sieć wodociągowa, gazowa, teletechniczna, elektroenergetyczna niskiego i średniego napięcia, odwodnienia i wzmocnione istniejące podłoże gruntowe. Wybudowana zostanie także sieć oświetlenia węzła drogowego, drogi wojewódzkiej oraz autostrady. Powstaną ekrany akustyczne.

Codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4300 samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która obecnie zajmuje ok. 500 ha gruntów i pracuje w niej ok. 4500 osób, powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8000 osób, co wygeneruje dużo większy ruch pojazdów. Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką (Obszar Natura 2000) i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej DW964.

Po wybudowaniu węzeł drogowy na skrzyżowaniu A4 oraz drogi wojewódzkiej DW964 umożliwi bezpośredni dojazd z autostrady nie tylko do miejscowości bezpośrednio przylegających do autostrady, ale także miejscowości bardziej odległych, które są dużymi skupiskami zabudowy i ludności. Bezpośrednio w rejonie proponowanego węzła znajdują się atrakcyjne turystycznie Wieliczka i Niepołomice.

Inwestycja realizowana będzie na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy GDDKiA oraz samorządami. Projekt drogowy został opracowany na zlecenie Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Inwestorem jest GDDKiA. Koszt budowy wynosi 41 840 002,93 zł.

 

Źródło: GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.