Trendy się utrzymują

19.10.2007

Jak wynika z raportu UNCTAD wciąż ponad 65 proc. wszystkich inwestycji płynie do krajów rozwiniętych. Tak więc główne trendy inwestycyjne na świecie nie zmieniają się.

Rekordzistą od tym względem są Stany Zjednoczone (175 mld dol. w 2006 r.) oraz Wielka Brytania (139,5 mld dol.). Według UNCTAD bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce osiągnęły w zeszłym roku prawie 14 mld dol. Ten rok dla Polski ma być przynajmniej równie dobry. Z szacunkowych wyliczeń Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2007 roku wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wyniosła ponad 8,5 mld euro. W analogicznym okresie roku 2006 było to niecałe 5,5 mld euro. – Szacunki na 2007 rok są bardzo optymistyczne. Spodziewamy się kolejnego rekordu w napływie BIZ, które mogą przekroczyć15 mld euro.- mówił podczas środowej konferencji Paweł Wojciechowski, prezes Polskiej Agencji Informacji i  Inwestycji Zagranicznych.
Ogólnie w 2006 r. napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na świecie wzrósł o 38 proc. i osiągnął 1,3 bln dol. Ubiegły rok był więc bliski rekordu z 2000 r., gdy globalne koncerny zainwestowały na całym świecie ponad 1,4 bln dol.
    

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in