STORIA to cztery kameralne budynki o wysokim standardzie, nawiązujące do historycznego otoczenia gdańskiej dzielnicy Aniołki.
Osiedle STORIA to kameralne, niskie budynki, w których znajdują się 52 mieszkania o powierzchni od 25 do 67 m². Dostępne są lokale 1-, 2- i 3-pokojowe. Wszystkie lokale na parterach mają zapewnione przydomowe ogródki, a mieszkania na wyższych kondygnacjach – balkony. Budynki są wyposażone w cichobieżne windy docierające z hali garażowej do drugiego piętra. Cały teren osiedla został wyłączony z ruchu samochodów – miejsca parkingowe znajdują się w dwóch podziemnych halach garażowych, gdzie zlokalizowane się także komórki lokatorskie.
Budynki charakteryzują się zróżnicowaną architekturą, dopasowaną estetycznie do miejsca, w którym powstają. Elewacja budynku położonego w ciągu ulicy Orzeszkowej została wykonana z cegły połączonej z drewnianym belkowaniem w stylu muru pruskiego. Pozostałe trzy budynki nawiązują charakterem do okolicznej zabudowy ulicy Śniadeckich.
– Przy tworzeniu koncepcji osiedla STORIA naszym celem było połączenie architektury współczesnej z uszanowaniem architektury historycznej, typowej dla dzielnicy Gdańsk Aniołki. Stąd, pomimo że wszystkie cztery budynki mają tę samą bryłę, przy zastosowaniu innego materiału wykończenia elewacji otrzymaliśmy dwa różne, a jednak spójne efekty wizualne. Zupełnie inny odbiór osiedla jest od ul. Orzeszkowej niż od ulicy Śniadeckich. Od strony ul. Orzeszkowej, przy zastosowaniu historyzujących elementów, takich jak cegła i drewno w układzie szachulcowym oraz kute balustrady, budynek idealnie wpisuje się w ciąg oryginalnych budynków z przełomu XIX i XX w. – mówi architekt Monika Stawska z biura projektowego Architektownia.
Spadek terenu, na jakim znajduje się STORIA, został wykorzystany do stworzenia dwóch stref ogólnodostępnego patio. Na górnym tarasie znajdują się zadaszone konstrukcje do sąsiedzkich spotkań oraz huśtawka, a na dolnym poziomie – miejsca wypoczynku z fontanną. Oba tarasy atrialnego patio łączą Stopnie Towarzyskie i Schody Inspiracji Literackich oraz meandrująca wśród zieleni zjeżdżalnia. Całość wypełniona jest zaaranżowaną roślinnością, obejmującą kwiaty, krzewy oraz wysokie drzewa.
Na osiedlu znajduje się STORIA CLUB, czyli elegancka sala klubowa oraz strefa fitness z sauną. W sali klubowej do dyspozycji mieszkańców jest część z wygodnymi kanapami, fotelami i TV, bilard i stół do gry w piłkarzyki oraz zaplecze kuchenne z okazałym stołem barowym, ekspresem do kawy, lodówką na wino i kostkarką do lodu. Tutaj też znajduje się biblioteczka, w której swoje miejsce znalazły wszystkie woluminy wymienione na schodach literackich inspiracji.
– Części wspólne, takie jak klatki schodowe i korytarze, utrzymane są w stylistyce wnętrz charakterystycznych dla kamienic mieszczańskich 20-lecia międzywojennego. Sala klubowa, dostępna jedynie dla mieszkańców STORII, utrzymana została w klimacie eleganckich restauracji okresu międzywojennego. Co bardziej dociekliwi znajdą tu inspirację wnętrzami hotelu Bristol w Warszawie – podkreśla Monika Stawska.
STORIA to także projekt spełniający najnowsze trendy w budownictwie ekologicznym i naturalnym. Źródła oświetlenia w częściach wspólnych wykorzystują technologię LED, a na klatkach oświetlenie uruchamiane jest poprzez czujniki ruchu. Inwestor zadbał także, aby powierzchnia biologicznie czynna przekraczała normy określone dla działki, na którym inwestycja została zrealizowana. Łącznie jej tereny zielone obejmują blisko 35% powierzchni. Na terenie osiedla powstały ogrody deszczowe i zielone dachy. Podłoże ogrodów zostało specjalnie dobrane, aby zapewnić najwyższy stopień naturalnego magazynowania wody, co pozwala utrzymać zieleń przy znacznie niższym zapotrzebowaniu w dodatkowe źródło nawadniania niż w przypadku standardowego podłoża. Ogrody deszczowe obsadzone zostały hydrofitową roślinnością przybrzeżną, która nie tylko przeciwdziała odpływowi wody z działki, ale także usuwa z niej zanieczyszczenia i naturalnie podnosi jakość odprowadzanej z działki wody. Co ważne, zieleń i ogrody deszczowe zostały tak zaplanowane, aby w pełni realizować założenia gdańskiego Systemu Powierzchniowej Retencji Miejskiej, tak istotnej dla miasta charakteryzującego się wysokimi spadkami terenu, jakim jest Gdańsk. Zagospodarowanie części wspólnych osiedla pozwoliło na stworzenie przyjaznych miejsc wypoczynku w otoczeniu natury.
Deweloper REAPOLIS od początku prowadzenia projektu nawiązał współpracę z Radą Dzielnicy Aniołki, wspierając jej inicjatywy. Zaangażował także gdańskich artystów z grupy „Dźwigamy”, którzy na osiedlu przygotowali oryginalny mural z elementami nawiązującymi wprost do Aniołek: od oczywistych skrzydeł, przez stoczniowe żurawie widoczne z okien osiedla, aż po cytat z Artura Schopenhauera, którego rodzinna historia była związana z tą częścią Gdańska. Zebrał także i opublikował online nieznane historie bezpośrednio związane z dzielnicą, obiektami oraz ludźmi, którzy w przeszłości wywarli istotny wpływ na miasto i dzielnicę.
Źródło: REAPOLIS
Czytaj także:
Wita 77 – nowy kompleks mieszkaniowy w Gdańsku
Budlex z nową inwestycją w Gdańsku
Brabank Apartamenty w Gdańsku – gotowy III etap