Zielone dachy – dlaczego warto?

29.07.2019

Zielone dachy poprawiają jakość powietrza, ograniczają hałas i chronią dach przed uszkodzeniem. Jakie jeszcze mają zalety?

 

Największe polskie miasta zabudowują się w dużym tempie. Powstaje coraz więcej wysokich budynków z betonu i szkła, ale jednocześnie rośnie świadomość ekologiczna społeczeństwa. Dlatego też urbaniści i architekci poszukują rozwiązań, które zapewnią mieszkańcom miast dostęp do obszarów zieleni. Projektują ogrody wertykalne oraz zielone dachy. Te ostatnie cieszą coraz większą popularnością.

 

Czytaj: Dachy zielone bagienne i retencyjne jako magazyn wody opadowej

 

Fot. Galeco

Zielone dachy – zalety

Zielone dachy upiększają budynki i mogą być przestrzenią wypoczynkową. Rozwiązanie to szczególnie poleca się inwestorom budującym w miastach, gdzie coraz trudniej o miejsca rekreacji wśród roślin. Mieszkańcy dużych aglomeracji doceniają płaskie dachy, które zaaranżowano na ogród między innymi ze względu na ich właściwości dźwiękoizolacyjne. W zależności od grubości konstrukcji takiego zadaszenia udaje się zmniejszyć hałas nawet do 10 dB. Właściciele dachów zielonych do listy ich walorów dodadzą z pewnością także dobre parametry termiczne. Zimą zapobiegają bowiem dużym stratom ciepła, a latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku. Na tym jednak nie kończą się korzyści ekonomiczne. Pokrycie dachu roślinnością chroni go przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku działania czynników atmosferycznych oraz mechanicznych. To z kolei przekłada się na mniejsze wydatki związane z wymianą lub naprawą poszycia dachowego i jego elementów. Rozwiązanie warte jest uwagi także ze względu na swoje aspekty ekologiczne. Zielone dachy „odbierają” część wody deszczowej i oddają ją do atmosfery przez odparowanie. Dzięki temu do kanalizacji przedostaje się aż o połowę mniej wody niż w przypadku typowych poszyć spadzistych. Ogród na wysokości, a w zasadzie znajdująca się w nim roślinność, pozytywnie wpływa także na jakość powietrza – pochłania zanieczyszczenia i produkuje tlen.

Zielony dach – wykonanie, podłoże i roślinność

W jaki sposób powstają zielone dachy? Wszystko zaczyna się od odpowiedniego przygotowania podstawy, na której w finalnym etapie zasadzona zostanie roślinność oraz pojawią elementy małej architektury.

Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest podłoże, które w przypadku zielonych dachów ma aż kilka warstw. Jego prawidłowe wykonanie umożliwiają przeznaczone do takich pokryć rozwiązania, takie jak dedykowane systemy odwodnień czy specjalne membrany, które stanowią część całej konstrukcji. Układ powłok musi być dobrze przemyślany, ponieważ warunkuje on wybór jednego z dwóch rodzajów roślinności: ekstensywnej lub intensywnej – Anna Góral ekspert Galeco.

Pierwszy typ zazielenienia bazuje na roślinach o niskich wymaganiach wegetacyjnych, które nie wymagają pielęgnacji oraz dodatkowego nawadniania. Wykorzystuje się więc głównie florę, która dobrze znosi duże nasłonecznienie i suszę, a także ma zdolność do samoregeneracji. Z kolei roślinność intensywna obejmuje wszystkie odmiany bylin, traw, krzewów oraz niektóre gatunki drzew. Wymaga większego nakładu pracy i opieki, ale daje duże możliwości w kreowaniu ciekawych form i nadaje budynkom oraz otoczeniu niepowtarzalny charakter. O czym jeszcze warto pamiętać? Trzeba zadbać o bezpieczeństwo i w przypadku dachów, na których przebywają ludzie – zamontować barierki. Architekci zieleni sugerują także częściowe zadaszenie ogrodu, co pozwoli cieszyć się urokami zieleni także podczas upałów.

 

Galeco

 

Zobacz też: Zielone ściany jako ekologiczne przegrody budowlane

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.