Starostwo Powiatowe w Pile po modernizacji

16.03.2022

Blisko stuletni, niszczejący budynek Starostwa Powiatowego w Pile przeszedł gruntowny remont, a także termomodernizację.

 

Starostwo Powiatowe w Pile

 

Starostwo Powiatowe w Pile mieści się w budynku powstałym w 1927 r. Przez lata eksploatacji obiekt niszczał. Prace renowacyjne ruszyły dopiero w sierpniu 2020 r. Remontowi i termomodernizacji poddano nie tylko budynek starostwa, ale także znajdujący się w jego sąsiedztwie urząd statystyczny.

Zakres prac był szeroki – obejmował zarówno działania remontowe na zewnątrz – naprawę uszkodzonych tynków, odnowienie elewacji przy zachowaniu zabytkowych cegieł i sztukaterii, wymianę stolarki okiennej, naprawę dachu i montaż paneli fotowoltaicznych w jego części, remont tarasów i elementu łączącego budowle – jak i wewnątrz gmachu – wymiana instalacji grzewczej i elektrycznej. Na szczególną uwagę zasługuje montaż instalacji oświetleniowej na fasadzie głównego budynku. Dzięki niej zabytkowy gmach co wieczór pokrywa iluminacja w barwach narodowych.

 

Starostwo Powiatowe w Pile

 

Za projekt odpowiadali architekci z Filar Studio Projektu Budowlanego, a nad jego realizacją czuwała firma NOVA TERM Sp. z o.o. Sp.k. Podczas remontu nie obyło się bez trudności.

– Działaliśmy zarówno wewnątrz – stosowaliśmy iniekcje budowlane, zajmowaliśmy się stolarką okienną, remontowaliśmy poddasze, prowadziliśmy instalacje – jak i na zewnątrz. Niestety elewacja była w bardzo złym stanie, podczas skuwania tynków musieliśmy zmierzyć się z wieloma niespodziewanymi odkryciami, podobnie było z cegłą, która w różnych miejscach pochodziła z innych okresów – komentuje Andrzej Cieślik z NOVA TERM Sp. z o.o. Sp.k.

Władze przewidują także rewitalizację terenu znajdującego się w sąsiedztwie gmachu w ramach II etapu projektu „Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim”, tworząc przestrzeń rekreacyjną.

 

Starostwo Powiatowe w Pile

 

Starostwo Powiatowe w Pile zajmuje budynek o blisko stuletniej historii. Gmach wniesiono według projektu Ernsta Bohne, wybierając na jego lokalizację urokliwe miejsce w sąsiedztwie rzeki Gwdy. Obiekt nawiązywał do stylu budowli niemieckich z okresu międzywojennego. Przez lata jego funkcje się zmieniały: w latach 1954–1970 znajdowało się tu Liceum Pedagogiczne, w którym kształciły się przyszłe wychowawczynie przedszkoli, korzystając także z internatu i stołówki. Obiekt zapewniał także lokum dla nauczycieli. Na początku lat 70. gmach zmienił swoje przeznaczenie, stając się domem dziecka, a pięć lat później został siedzibą władz w nowo utworzonym województwie pilskim. Po reformie administracyjnej w 1999 r. w budynku utworzono starostwo powiatowe.

 

 

Odnowiony budynek został nagrodzony tytułem Fasada Roku 2021, a teraz walczy w międzynarodowej odsłonie konkursu o miano najpiękniejszej europejskiej realizacji w jednej z sześciu kategorii i tytuł Baumit Life Challenge Award 2022 dla tej jednej najlepszej fasady.

 

Zdjęcia: Baumit

 

Czytaj także:

ASP w Warszawie przejdzie termomodernizację

Pałac w Młoszowej przejdzie termomodernizację

Urząd Morski w Gdyni zostanie rozbudowany

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.