W ostatnich latach coraz większą popularność na rynku polskim zdobywają specjalistyczne powłoki ochronne na bazie żywic polimocznikowych, stosowane do ochrony wszelkiego rodzaju konstrukcji inżynieryjnych, jak również coraz częściej w budownictwie tradycyjnym.
Nieustający rozwój w zakresie kolejnych obszarów zastosowań wyraźnie wskazuje na potencjał tej technologii.
Polimocznik (polyurea) lub inaczej: elastomer polimocznikowy jest substancją powstałą w skutek reakcji dwóch składników: izocyjanianu oraz mieszanki żywicy (amina).
Aplikacja powłoki polimocznikowej następuje przez bezpośredni natrysk na powierzchnię podłoża wymieszanych składników. Do tego stosuje się specjalistyczne wysokociśnieniowe urządzenia natryskowe, równocześnie podgrzewające oba komponenty do temperatury rzędu siedemdziesięciu kilku stopni. W bardzo krótkim czasie następuje polimeryzacja, w wyniku której powstaje związana, trwała i odporna warstwa elastomeru polimocznikowego. W zależności od kompozycji uzyskuje się powłoki o różnorodnych właściwościach fizycznych, które sprostają wielu specjalistycznym wymaganiom.
Charakterystyka powłok wykonanych w technologii polyurea, jak i sam proces aplikacji wskazują powłoki ochronne jako jeden z głównych kierunków zastosowań w konstrukcjach nowo budowanych oraz przy renowacji już istniejących, zarówno w zakresie konstrukcji żelbetowych, stalowych, jak i przy renowacji wszelkiego rodzaju pokryć dachowych, z blachy, papy oraz folii EPDM.
Dzięki temu, iż materiał jest aplikowany natryskowo, uzyskujemy powłokę bezszwową na całej powierzchni, dopasowaną do kształtu podłoża. Materiał po wyschnięciu wykazuje bardzo wysoką odporność mechaniczną, chemiczną, a nadto charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością.
Aby system ochrony konstrukcji na bazie żywic polimocznikowych spełnił swoje zadania, należy odpowiednio podejść do zagadnienia. Pierwszą rzeczą, nad którą należy się pochylić, jest charakterystyka danej konstrukcji, zrozumienie jej funkcjonowania, występujących w danym obszarze problemów, mediów, które mogą mieć istotny wpływ na wytrzymałość użytkowanej powłoki. Kolejnym etapem jest dobór odpowiednich rozwiązań. Bardzo duże znaczenie ma właściwe przygotowanie podłoża przed aplikacją powłoki. W zależności od właściwości poddawanego obróbce podłoża, należy je odpowiednio przygotować w celu odsłonięcia nośnej warstwy. Można do tego zastosować następujące rozwiązania: hydromonitoring, śrutowanie, frezowanie, piaskowanie czy też szlifowanie.
Aby system mógł odpowiednio funkcjonować, potrzebne są specjalistyczne materiały pomocnicze w postaci szerokiej gamy żywic gruntujących, butylowych samoprzylepnych taśm uszczelniających, geowłóknin, profili dylatacyjnych oraz specjalnych żywic służących w niektórych rozwiązaniach do malowania powłoki celem uzyskania pożądanego koloru.
Wszechstronne właściwości materiału jak i odpowiednio dobrane materiały podkładowe dają nam pełen szereg możliwości zastosowania systemów ochrony konstrukcji w dzisiejszym budownictwie.
Z przykładowych zastosowań można wymienić:
- zabezpieczenie elementów konstrukcji przed agresją chemiczną: gospodarka wodno-ściekowa, wszelkiego rodzaju tace oraz zbiorniki, zabezpieczające i gromadzące agresywne media;
- obiekty hydrotechniczne, zapory wodne, stopnie wodne, nabrzeża portowe;
- zbiorniki przeciwpożarowe, baseny kąpielowe;
- zabezpieczenie przed obciążeniami mechanicznymi: powłoki ochronne posadzek przemysłowych i nawierzchni parkingów;
- zabezpieczenie przed wpływami atmosferycznymi i promieniowaniem UV: renowacje powierzchni dachów z betonu, blachy, papy, folii PVC;
- wszelkiego rodzaju izolacje dachów zielonych, tarasów;
- materiał może być również stosowany w odpowiedniej konfiguracji, ze względu na bardzo wysoki stopień odprowadzania ładunków elektrostatycznych, w strefach zagrożenia wybuchem i obszarach występowania ładunków elektrostatycznych.
Dzięki tak zaawansowanej technologii obiekt, w którym zastosowany został system polimocznikowy, może być przywrócony do eksploatacji w bardzo krótkim czasie po zakończeniu nakładania powłok, co w znacznym stopniu redukuje wysokie koszty związane z wyłączeniem obiektu z użytkowania na czas remontu i przeprowadzenia napraw.
inż. Paweł Poźniak
SCHOMBURG Polska Sp. z o.o.
SCHOMBURG Polska Sp. z o.o.
ul. Sklęczkowska 18A, 99-300 Kutno
tel. +48 24 254 73 42
fax +48 24 253 64 27