Schüco One to nowy budynek siedziby firmy oraz pierwszy obiekt biurowy na świecie poddany certyfikacji w trzech programach oceny środowiskowej: LEED, BREEAM i DGNB.
Schüco One to obecnie najnowocześniejszy i najbardziej reprezentacyjny budynek kompleksu Schüco Campus w Bielefeld w Niemczech. Odpowiedzialne za projekt budynku kopenhaskie biuro architektoniczne 3XN skupiło się głównie na tworzeniu przyjaznego środowiska pracy, które będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkowników. W budynku wykorzystano najnowocześniejsze produkty firmy Schüco.
Siedmiokondygnacyjny budynek Schüco One ma 7200 m² powierzchni użytkowej. Wejście prowadzi do ogromnego foyer. Zrezygnowano z tradycyjnych zamkniętych korytarzy, a przestrzenie biurowe zostały rozplanowane w różnych strefach budynku. Nowy biurowiec jest połączony ze starym poprzez łącznik wysoki na pięć kondygnacji. Poniżej łącznika znajduje się główne wejście, przed którym zaprojektowano nowy plac.
Wewnątrz foyer Schüco One dominują proste linie, organiczne kształty i naturalne światło docierające przez świetlik zadaszający atrium od góry. Klatka schodowa pełni funkcję komunikacyjną, a także jest miejscem, gdzie można organizować różnego rodzaju wydarzenia. W całym budynku rozplanowano twórcze strefy robocze, w których można pracować indywidualnie lub zespołowo. Na trzeciej, piątej i szóstej kondygnacji usytuowano tarasy, a na dachu – ogród. W przejściach na zewnętrzne tarasy zastosowano specjalnie zaprojektowane okna balkonowe w ultraciepłym systemie aluminiowym Schüco AWS 90. „Zielonym” akcentem architektury jest także fasada Schüco Green zastosowana tuż przed wejściem głównym, w miejscu połączenia nowego obiektu ze starym budynkiem siedziby.
Nowa siedziba Schüco zdobyła trzy certyfikaty: LEED, BREEAM i DGNB. Przyczyniła się do tego kompleksowa koncepcja budynku zrównoważonego w całym cyklu życia. Złożyło się na to efektywne planowanie, zapewnienie wysokiej jakości wzornictwa oraz bardzo dobrej charakterystyki energetycznej. Ocena materiałów budowlanych dokonana przez Instytut Sentinel Haus wykazała, że mikroklimat we wnętrzach budynku jest bardzo zdrowy. Niemal wszystkie produkty wchodzące w skład fasady uzyskały standard Cradle-to-Cradle „Silver”, co oznacza, że są wolne od szkodliwych substancji, a ich produkcja przebiega z poszanowaniem standardów oszczędności wody, energii i zasad sprawiedliwości społecznej. Produkty z certyfikatem C2C mogą one w części lub w całości wrócić z powrotem do obiegu technicznego. Potrzeby grzewcze są pokrywane przez ciepło sieciowe i pompę ciepła, zaś system wentylacyjny bazuje na wentylacji wyporowej z odzyskiem ciepła. Można też wietrzyć pomieszczenia w tradycyjny sposób, otwierając skrzydła okienne z ogranicznikiem rozwarcia.
Kluczową rolę w koncepcji energetycznej Schüco One odgrywa konstrukcja fasady opracowana przez dział Schüco Engineering. Elewacja na poziomie parteru jest całkowicie transparentna i wygląda jak szklany cokół, na którym spoczywa bryła budynku. Do realizacji przeszkleń biur i charakterystycznych, zaokrąglonych naroży obiektu posłużył ultraciepły system fasad słupowo-ryglowych Schüco FWS 50, zaś w reprezentacyjnej strefie wejścia zastosowano panoramiczną konstrukcję firmy. Z kolei górna część elewacji ma niezwykle dynamiczny charakter dzięki naprzemiennej kombinacji pól transparentnych i nieprzeziernych. Jej pofałdowany kształt, przywodzący na myśl akordeon, służy zapobieganiu przegrzewania się pomieszczeń. Uzyskanie tak złożonej geometrii było możliwe dzięki cyfrowym procesom produkcyjnym i zastosowaniu do projektowania BIM. Specjalna konstrukcja fasady o głębokości zabudowy 90 mm ma współczynnik przenikania ciepła Ucw = 1,0 W/(m2K). Naprzemienne rozmieszczenie okien stałych, rozwiernych oraz paneli dekoracyjnych pozwoliło nadać fasadzie charakterystyczny kształt. Zintegrowane z oknami ukryte wewnętrzne przesłony z elektrycznym napędem zapobiegają olśnieniu na stanowiskach pracy. Natomiast zewnętrzne osłony przesuwne z ukrytymi prowadnicami zapewniają optymalny poziom zacienienia. Pomimo tak zaawansowanej koncepcji ochrony przeciwsłonecznej wnętrze budynku jest wypełnione światłem przenikającym przez okna i świetlik nad atrium. Podczas intensywnego nasłonecznienia szkło elektrochromowe przyciemnia się i ogranicza uzyski słoneczne, zapewniając jednocześnie niezakłócony widok na błękit nieba.
Przeczytaj też:
Quorum D – pierwszy obiekt kompleksu gotowy
Upper One w Warszawie – szkło i geotermia