Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF) podpisało umowę z firmą Budimex na projekt i budowę serwerowni wraz z wyposażeniem. Rozbudowa ośrodka CIRF w Radomiu pozwoli na rozwój e-usług resortu finansów. Wartość kontraktu wynosi ponad 228,7 mln zł netto wraz z opcjami.
Na zlecenie zamawiającego – Centrum Informatyki Resortu Finansów, w ramach inwestycji, Budimex jako generalny wykonawca zrealizuje wraz z dokumentacją projektową budowę budynku technicznego (serwerowni), który będzie składać się z 1-kondygnacyjnej części technicznej (pomieszczenia techniczne niezbędne do prawidłowego działania serwerowni i pomieszczenia pomocnicze) oraz 2-kondygnacyjnej części administracyjno–biurowej wraz z wyposażeniem. Kontrakt obejmuje również połączenie istniejącego budynku technicznego z nowym budynkiem technicznym, a także wykonanie robót w zakresie zagospodarowania terenu oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie ok. 5 510,00 m2, a kubatura 37 107,00 m3. Nowa inwestycja zostanie zaprojektowana i zrealizowana jako budowa nowego budynku CIRF, zlokalizowanego na południowy wschód względem istniejącego obiektu.
Na terenie inwestycji zaplanowano również parking na ok. 36 miejsc postojowych oraz stacje ładowania dla samochodów hybrydowych, elektrycznych oraz rowerów i motorowerów elektrycznych. Wykonana zostanie także naziemna instalacja modułów fotowoltaicznych o minimalnej mocy 150,00 kW.
>>> Budowa drogi ekspresowej S2 pod tunelem metra w Warszawie
>>> D1 Bratysława–Triblavina wybuduje Budimex
>>> Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego powstanie w Szczecinie
Na realizację inwestycji Budimex ma 31 miesięcy od daty zawarcia umowy. Serwerownia, jako rozbudowana przestrzeń IT, ma zapewnić zwiększenie mocy obliczeniowej centralnej infrastruktury informatycznej Ministerstwa Finansów i zaspokoi coraz większe potrzeby w obszarze postępującej informatyzacji usług i procesów.
Do prawidłowego funkcjonowania systemów informatycznych i rozwoju e-usług potrzebne jest m.in. zapewnienie odpowiedniej infrastruktury informatycznej. Temu celowi służy projekt rozbudowy obecnej i budowy zapasowej serwerowni Centrum Informatyki Resortu Finansów. Nasz ośrodek dostarcza i zapewnia utrzymanie najważniejszych systemów IT całego resortu finansów. CIRF jest centrum przetwarzania danych, w którym liczba eksploatowanych serwerów tworzących kluczowe i krytyczne systemy resortu finansów przekroczyła 10 tys., a ilość przetwarzanych danych liczona jest w dziesiątkach peta bajtów. Realizacja projektu pozwoli na zapewnienie możliwości dalszego zwiększania potencjału obliczeniowego oraz wolumenu przetwarzanych danych – wyjaśnia dyrektor CIRF Hubert Gniadowicz.
Rozwiązania IT wdrożone już w resorcie finansów, takie jak raportowanie JPK_VAT, SENT czy STIR, przyczyniły się do zwiększenia wpływów podatkowych i redukcji luki VAT. Aktualnie działania Ministerstwa Finansów koncentrują się m.in. na zwiększeniu potencjału analitycznego, a także wykorzystaniu możliwości Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który w 2024 r. stanie się rozwiązaniem obligatoryjnym. Automatyzacja procesów realizowanych przez KAS, a szczególnie rozwój e-Urzędu Skarbowego, umożliwiają podatnikom załatwianie wielu spraw online i usprawniają działania urzędów.
Źródło: biuro prasowe Budimex, Centrum Informatyki Resortu Finansów