Realizacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

07.03.2019

Przed Pałacem Kultury i Nauki, wzdłuż wschodniej strony ul. Marszałkowskiej, stanie długi na ponad 100 m, wysoki na 26 m gmach o białych elewacjach – Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie mieć swoją siedzibę

 

Spółka Warbud i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisały kontrakt na realizację obiektu. Budowa potrwa 42 miesiące. Do zadań Warbudu należy kompleksowa budowa obiektu wraz z infrastrukturą zewnętrzną oraz innymi elementami niezbędnymi do prawidłowej realizacji inwestycji.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej to 4-kondygnacyjny budynek, w którym kondygnacje podziemne posadowione zostaną nad istniejącą stacją metra. Architekturę kondygnacji nadziemnych muzeum tworzyć będzie prostopadłościenna bryła z betonu i szkła.

W muzeum znajdą się galerie i przestrzenie wystawowe, będzie ono także pełnić funkcję edukacyjną, magazynowania i konserwacji dzieł sztuki. W budynku przewidziano również powierzchnie biurowe dla administracji muzeum. Parter z wejściami z obydwu stron, od ul. Marszałkowskiej i od strony pasażu, będzie zawierał hole wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładową, galerię ekspozycji zmiennej, sklep tematyczny oraz kawiarnię z zapleczem. Wszystkie przestrzenie na parterze będą spełniać funkcje publiczne dobrze widoczne z zewnątrz, dzięki przeszkleniom na całej wysokości kondygnacji. Audytorium zaprojektowano jako przestrzeń odgrodzoną od galerii jedynie systemem zasłon na czas wykładów, dyskusji panelowych i wydarzeń związanych ze sztuką.

Galerie na najwyższej kondygnacji będą doświetlone światłem rozproszonym poprzez świetliki rozmieszczone w przestrzeni dachu. Na kondygnacji podziemnej -1 zlokalizowane będzie kino dla 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne, zaś na kondygnacji -2 znajdą się pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.

Fasada budynku MSN zostanie wykonana z wylewanego na budowie betonu architektonicznego w kolorze białym. Beton elewacji zostanie poprzecinany pasami okien doświetlających przestrzenie publiczne galerii.

W przyszłości, bliżej Pałacu Kultury i Nauki ma powstać krótszy budynek o ciemnych elewacjach – siedziba Teatru Rozmaitości. W pasażu między budynkami pojawi się zieleń – kępa glediczji trójcierniowych. Muzeum i teatr zaprojektował amerykański architekt Thomas Phifer, wspierany przez polską pracownię APA Wojciechowski.

 

Obiekt w liczbach:

  • Powierzchnia zabudowy: 4210 m²
  • Powierzchnia całkowita: 19 788 m², w tym całkowita nadziemna – 12 660 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 10 843 m²
  • Kubatura nadziemna i podziemna: 135 650 m³
  • Liczba kondygnacji: naziemnych – 4, podziemnych – 2
  • Wysokość budynku: 24,95 m

Polecamy też: Muzeum Historii Polski – wmurowanie kamienia węgielnego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.