TAURON uruchomił swój pierwszy przemysłowy magazyn energii o mocy 3 MW i pojemności użytecznej 774 kWh. Przekazuje on do sieci energię elektryczną wytworzoną w farmie wiatrowej w Lipnikach.
Przemysłowy magazyn energii powstał na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik(woj. opolskie). Głównym zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się w odległości 7,5 km farmie wiatrowej w Lipnikach. Moc farmy wynosi ok. 30 MW.
Sterowanie pracą magazynu jest możliwe z poziomu dyspozycji stacyjnej wysokich napięć, jak również, w określonych przypadkach, z poziomu dedykowanej aplikacji do obsługi pracy magazynu.
Przemysłowy magazyn energii w Cieszanowicach został zbudowany w oparciu o technologię LTO. Podstawowe parametry systemu to moc znamionowa 3,16 MVA i pojemność użyteczna 773,66 kWh. Energia jest magazynowana w bateryjnych ogniwach litowo-tytanowych, a sprawność systemu wynosi 86%.
Obecnie magazyn pracuje w trybie automatycznym przy zadanym stopniu naładowania. Ta funkcja polega na utrzymywaniu odpowiednich poziomów napięcia i częstotliwości na szynach rozdzielni średniego napięcia w stacji Cieszanowice poprzez regulację przepływów mocy czynnej i biernej przy jednoczesnym stałym poziomie naładowania magazynu.
– W ramach testów odbiorowych magazynu pozytywnie przetestowano wszystkie funkcjonalności, w tym tryb pracy wyspowej. Eksperyment pracy wyspowej przeprowadzono w ramach usługi badawczej z Politechniką Wrocławską przy wykorzystaniu sztucznego obciążenia rezystancyjno-reaktancyjnego. W ramach dalszych badań zakładamy przeprowadzenie rzeczywistych eksperymentów pracy wyspowej z udziałem odbiorców. Przeprowadzono również pierwsze eksperymentalne testy wygładzania mocy w kierunku farmy Lipniki – tłumaczy Robert Zasina, prezes spółki TAURON Dystrybucja.
Testy przeprowadzono w układzie normalnym i awaryjnym stacji 110 kV. Testy wygładzania mocy będą kontynuowane w okresie jesienno-zimowym przy większej generacji mocy ze strony farmy wiatrowej.
Farmy wiatrowe charakteryzują się dużą zmiennością wielkości produkcji energii w porównaniu do innych OZE, a jednocześnie stanowią największy udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce spośród wszystkich odnawialnych źródeł energii.
– Z punktu widzenia operatora systemu dystrybucyjnego istotne są zmniejszenie technicznych strat sieciowych poprzez poprawę gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii – mówi Patryk Demski, wiceprezes Grupy TAURON.
TAURON zdecydował się na budowę magazynu, ponieważ operatorzy systemów dystrybucyjnych będą musieli w przyszłości w sposób opłacalny zintegrować w systemie nowe zdolności wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Czytaj także:
PGE zbuduje największy magazyn energii w Europie
Micrositing – planowanie techniczne elektrowni wiatrowych
Morskie elektrownie wiatrowe – technologia, ekonomia, gospodarka