Powstaną dwa kolejne odcinki autostrady A1

07.10.2014

Konsorcjum firm STRABAG Sp. z o. o. oraz Budimex S.A. dokończy wspólnie budowę pierwszego i trzeciego fragmentu na 40-kilometrowym odcinku autostrady A1 Stryków – Tuszyn, tzw. wschodniej obwodnicy Łodzi.

Łączny koszt prac to ok. 666 mln zł brutto. Umowa na wykonanie odcinka I została podpisana 3 października br. w łódzkim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trzy dni wcześniej podpisano także umowę na budowę odcinka III. Przekazanie placu budowy wykonawcy oraz rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w październiku, natomiast zakończenie robót i oddanie drogi do użytku powinno nastąpić w III kwartale 2016 r.

 

Konsorcjum będzie miało 22 miesiące, łącznie z okresami zimowymi, tj. od 15 grudnia do 15 marca na ukończenie budowy obu odcinków autostrady A1. W tym czasie w ramach projektu powstaną dwa ok.15-kilometrowe odcinki drogi – jeden od węzła Stryków na południe oraz drugi od 320+000 km, tj. jeszcze przed węzłem Andrespol do węzła Tuszyn. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu, po 3,75 m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 3 m. Oprócz jezdni autostradowych, zrealizowanych zostanie 25 obiektów inżynierskich, na pierwszym odcinku miejsce obsługi podróżnych, tzw. MOP Skoszewy PN i PD, oraz dwa węzły autostradowe Brzeziny oraz Tuszyn. W zakresie prac ziemnych wykonanych zostanie około 3 mln m³ wykopów oraz 1,5 mln m³ nasypów. Nawierzchnia autostrady powstanie w technologii betonowej.

 

Na terenie Polski autostrada A1 przebiega przez Gdańsk, Toruń, Łódź, Częstochowę, Katowice, aż do południowej granicy państwa z Czechami w Gorzyczkach. Realizowane przez Konsorcjum spółek STRABAG i Budimex fragmenty autostrady A1 Stryków – Tuszyn zlokalizowane są na terenie województwa łódzkiego, w powiatach – zgierskim, łódzkim wschodnim oraz na terenach gmin – Stryków, Nowosolna, Łódź, Andrespol, Brójce, Rzgów oraz Tuszyn.

 

Rys. GDDKiA

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.