Port Lotniczy w Bydgoszczy ma nowy system elektroświetlny

31.01.2014

W ciągu pięciu miesięcy lotniskowy system elektroświetlny w bydgoskim Porcie Lotniczym został całkowicie wyremontowany. Kontrakt, o wartości 10,5 mln zł brutto, zrealizowało konsorcjum firm: Skanska (lider) i Zeus.

Inwestycja zagwarantuje niezawodną pracę urządzeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo operacji startu, lądowania oraz naziemnego ruchu samolotów. Była współfinansowana ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w ramach Projektu pn. „Zintegrowany Projekt inwestycyjny rozwoju funkcji Portu Lotniczego w Bydgoszczy w ramach węzła komunikacyjnego aglomeracji bydgosko-toruńskiej”.

 

System nawigacji świetlnej na lotnisku w Bydgoszczy zbudowany był dla wojska w 1975 r. W kolejnych latach poddawany był remontom i dostosowywaniu do wymagań przepisów wojskowych i dotyczących lotnictwa cywilnego. Efektem inwestowania w infrastrukturę oświetlenia przez strony cywilną i wojskową jest kompilacja urządzeń o bardzo zróżnicowanym standardzie i stanie technicznym. W ciągu pięciu miesięcy system ten został całkowicie wyremontowany. Wymienione zostały zużyte i awaryjne elementy systemu, który został dostosowany do przepisów Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz polskich przepisów techniczno-budowlanych dla lotnisk cywilnych.

 

 

Remont przeszły światła podejść, światła progowe drogi startowej, oświetlenie krawędzi i końców drogi startowej, światła wzrokowego wskaźnika ścieżki schodzenia, sekwencyjne światła błyskowe. Ponadto, wyremontowane zostały światła krawędziowe dróg kołowania, światła ochronne drogi startowej, system sygnalizacji wtargnięcia na drogę startową, podświetlane znaki pionowe drogi startowej i drogi kołowania. Wykonano także remont poboczy nawierzchni drogi startowej. Na odcinku o szerokości 10 m i długości 2,5 km wymieniono warstwę ścieralną z betonu asfaltowego i naprawiono spękania podbudowy betonowej.

Dodatkowo, do obsługi systemu oświetlenia nawigacyjnego dostarczony został samochód wraz z wyposażeniem serwisowym i częściami eksploatacyjnymi. Inwestycja objęła także wykonanie projektu systemu elektroświetlnego.

Roboty prowadzone były w taki sposób, by nie zakłócać funkcjonowania lotniska i przepustowości terminalu pasażerskiego. Prace prowadzone były w godzinach dostosowanych do rozkładu lotów, również w nocy.

Remont oświetlenia nawigacyjnego, oznakowania pionowego z dostosowaniem do aktualnego układu nawierzchni lotniskowych wraz z remontem poboczy drogi startowej to już trzecia inwestycja, którą zrealizowaliśmy dla Portu Lotniczego w Bydgoszczy – mówi Sławomir Jułga, menadżer projektu, Skanska. – Do tej pory wyremontowaliśmy drogę startową, wykonaliśmy nową płytę postojową dla samolotów. Obecnie trwają prace remontowe płaszczyzny postojowej i dróg kołowania.

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.