Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie – nowe dworce

04.05.2020

Kolejne dworce typu IDS powstają w Wielkopolsce. Nowe obiekty w Pobiedziskach Letnisku oraz Biskupicach Wielkopolskich będą kompaktowe i proekologiczne – wyposażone w panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i oświetlenie LED.

 

Budowa dworców Pobiedziska Letnisko i Biskupice Wielkopolskie rozpoczęła się na początku 2020 roku. Wykonano fundamenty budynków wraz z ich izolacją termiczną oraz przeciwwilgociową, prace konstrukcyjne związane ze wzniesieniem konstrukcji dworców oraz stalowej wiaty. Zakończono prace przy pokryciu dachowym oraz budowę ścianek działowych. Zaawansowane są  roboty związane z wykonaniem przyłączy do budynków. Następnie rozpoczną się prace związane z montażem urządzeń oraz roboty wykończeniowe. Pierwsi podróżni prawdopodobnie skorzystają z nowych obiektów na przełomie lata i jesieni 2020 roku.

Zobacz też: Powstanie 20 nowych dworców w 8 województwach

 

Fot. wikimedia.org / Wojciech Czombik

 

Nowe dworce w Pobiedzisku Letniskach i Biskupicach Wielkopolskich są realizowanew trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Powstają one w rejonie węzłów przesiadkowych. Budynki mają prostą formę architektoniczną. Dworzec tworzy wiata, pod którą są dwa mini pawilony z częścią pasażerską oraz komercyjną. Dominantą jest wieża zegarowa. W części pasażerskiej bęzie niewielka poczekalnia oraz toalety. Pod wiatą będą ulokowane stojaki rowerowe oraz stacja naprawy rowerów.

 

Sprawdź: 9 dworców w ramach programu Innowacyjne Dworce Systemowe

 

Budynki będą przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, niewidomych oraz niedowidzących. Zostaną na nich zamontowane systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Ułatwieniem dla podróżnych będą elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

 

Dworce realizowane w formule IDS to również dworce proekologiczne. Na dachu budynków zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp. Instalacja wytworzy około 2700 kWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok (na każdym z dworców).To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew sporych rozmiarów. Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcach pomp ciepła do ogrzewania budynków, a także systemu BMS (Building Management System). System ten będzie na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które po pierwsze jest energooszczędne (LED), a po drugie będzie załączać się tylko poprzez czujniki. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynków.

 

Przy dworcach zostaną uporządkowane tereny zielone, pojawi się nowa nawierzchnia z płyt betonowych i kostek brukowych z wkomponowanymi w nią ścieżkami prowadzącymi dla osób niedowidzących i niewidomych.

 

Budowa nowych dworców Pobiedziska Letnisko oraz w Biskupice Wielkopolskie to odpowiednio koszt prawie 4,5 mln złotych oraz 4,4 mln złotych. Obydwie inwestycje są finansowe ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Heli Factorsp. z o.o. i Merx sp. z o.o.

 

W województwie wielkopolskim PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 wybuduje i zmodernizuje łącznie 13 dworców kolejowych. Dwa z nich, czyli Poznań Garbary i Poznań Zachodni zostały już udostępnione po przebudowie. W kwietniu 2020 r. PKP S.A. ogłosiły przetargi na wybór wykonawcy prac budowlanych dworców: Kobylnica, Palędzie oraz Trzemeszno.

 

PKP S.A.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.