PKN ORLEN rozbuduje Zakład Produkcyjny w Płocku

15.07.2020

PKN ORLEN rozpoczął budowę kluczowej dla Zakładu Produkcyjnego w Płocku instalacji Visbreakingu. Inwestycja o wartości około 1 mld zł zajmie powierzchnię około dwóch hektarów, a jej realizacja potrwa do końca 2022 r.

 

Uruchomienie w 2022 r. instalacji Visbreakingu, modernizacja instalacji Hydroodsiarczania Olejów Napędowych HON VI i Hydrokrakingu to główne założenia prowadzonego przez PKN ORLEN rozwoju aktywów rafineryjnych w Płocku. Po ich zakończeniu pod koniec 2022 r. zysk operacyjny EBITDA koncernu wzrośnie o ponad 600 mln zł rocznie.

 

Dzięki nowej inwestycji pozostałości próżniowe ropy naftowej, dotychczas wykorzystywane do produkcji ciężkich olejów opałowych i asfaltu, będą przetwarzane na lekkie produkty wysokomarżowe – benzynę i olej napędowy. Oznacza to, że z każdej baryłki ropy uda się uzyskać więcej paliw niż dotychczas, co przełoży się na konkretne zyski dla koncernu.

Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej. Instalacja zostanie zbudowana w oparciu o licencję firmy Shell/CB&I NEDERLAND B.V. Jej wykonawcą jest konsorcjum firm KTI Poland S.A. oraz IDS-BUD S.A. Umowa obejmuje wykonanie prac w formule „pod klucz” – od projektu do rozruchu technologicznego instalacji. Projekt instalacji został wykonany w biurze KTI w Płocku. Pracowało nad nim 170 osób.

Prace montażowe przy instalacji Visbreakingu poprowadzi firma IDS-BUD, która ma duże doświadczenie w realizacji inwestycji o podobnym poziomie złożoności. Firma, która uzyskała w połowie maja 2020 r. pozwolenie na budowę, 20 lipca 2020 zacznie głębokie palowanie – pierwszy ważny element inwestycji.
 

Koncern modernizuje również istniejące jednostki: instalację Hydrokrakingu, która umożliwi zwiększenie rocznej produkcji oleju napędowego o 100 tys. ton. oraz jednostkę HON VI (Hydroodsiarczanie Oleju Napędowego), dzięki której produkcja ON wzrośnie o kolejne 150 tys. ton.
 

Zobacz też:

Dodatkowy zysk EBITDA LIFO w wys. ponad 1,5 mld zł rocznie przyniesie koncernowi finalizacja Programu Rozwoju Petrochemii, planowana w 2023 r. Kluczową w ramach programu inwestycją, o wartości około 184 mln zł, jest Centrum Badawczo-Rozwojowe, które jeszcze w tym roku rozpocznie działalność w Płocku.
 

CBR umożliwi m.in. opracowywanie nowych technologii, licencji czy produktów, optymalizowanie już istniejących i uzyskiwanie dla nich patentów. Umożliwi również testowanie nowych rozwiązań i produktów technologicznych przed ich wprowadzeniem na instalacje. Realizacja projektów będzie zapewniona przez blisko 40 specjalistów PKN ORLEN, a także zewnętrznych naukowców, m.in. 6 profesorów i 10 doktorów nauk.
 

Najważniejszą częścią CBR będzie zaplecze badawczo-rozwojowe, w którego skład wchodzi Hala Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2 tys. m2. W momencie otwarcia kompleks będzie wyposażony w 5 pracowni badawczych oraz 3 instalacje pilotowe.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.