Pierwsze farmy fotowoltaiczne Ghelamco

22.11.2022

Ghelamco ukończył budowę swoich trzech pierwszych farm fotowoltaicznych w ramach programu osiągnięcia neutralności energetycznej.

 

Ghelamco

 

Ghelamco wkrótce rozpocznie produkcję czystej energii elektrycznej w swoich trzech farmach wiatrowych, które powstały w ramach ogłoszonego w maju 2022 r. przez dewelopera programu osiągnięcia neutralności energetycznej do 2025 r. Farmy fotowoltaiczne o mocy blisko 3 MW zostały wybudowane w trzech lokalizacjach na terenie województwa opolskiego. To pierwszy tego typu projekt w Polsce wpisujący się w strategię ESG dewelopera i jednocześnie odpowiedź na kryzys energetyczny w Europie.

Ghelamco dąży w pierwszej kolejności do zapewnienia dostaw energii dla wieżowca Warsaw UNIT. Dzięki zastosowaniu czystej energii emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%, a w zakresie zużycia mediów – aż o 70%. Ponad 200-metrowy wieżowiec przy rondzie Daszyńskiego to jeden z najbardziej ekologicznych biurowców na świecie, który otrzymał jako pierwszy wysokościowiec w Polsce certyfikat BREEAM na najwyższym możliwym poziomie Outstanding. Każdego dnia 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego Building Energy Management System dba o optymalizację zużycia energii w wieżowcu. Dzięki temu oraz wielu innym wdrożonym rozwiązaniom technologicznym, średnie zużycie energii w Warsaw UNIT jest o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych biurowych budynkach wysokościowych. Najemcy mają też możliwość czynnego uczestniczenia w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami za pomocą aplikacji mobilnej, która jest częścią autorskiego systemu operacyjnego Signal OS.

– Zasilany w 100% czystą energią Warsaw UNIT to nasz pierwszy, ale nie ostatni krok w celu redukcji emisji CO2. Nasza strategia zmierza ku temu, aby energią produkowaną z własnych odnawialnych źródeł zasilać całe biurowce, prowadzone obecnie inwestycje Ghelamco, jak również nasze własne biuro. Jest to podejście mocno skupione na zrównoważonym rozwoju organizacji, ale i budowanych produktów, co należy postrzegać jako bardzo odpowiedzialne i wyjątkowe na polskim rynku. Już teraz planujemy inwestycje w kolejne instalacje fotowoltaiczne, ale również analizujemy inne alternatywne źródła energii odnawialnej – zapowiada Jarosław Fiutowski, członek zarządu odpowiedzialny za strategię ESG i innowacje w Ghelamco Poland.

Docelowo w pierwszym etapie inwestycji deweloper wybuduje 11 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW. Umowa na ich realizację została podpisana z polską firmą Revolt Energy.

 

Przeczytaj też:

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022. RAPORT

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach – największa w Polsce

Choszczno II – nowa farma fotowoltaiczna w woj. zachodniopomorskim

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in