Piątkowska 133 to nowy budynek mieszkalno-usługowy w dzielnicy Stare Miasto w Poznaniu o powierzchni użytkowej wynoszącej 1481,74 m².
Inwestycja Piątkowska 133 zlokalizowana jest na skrzyżowaniu ulic św. Leonarda oraz ul. Piątkowskiej, na miejscu zdegradowanej przestrzeni, która była przez lata parkingiem. Powstało tu 14 mieszkań o powierzchni od 27 do 52 m² (w tym pięć dwukondygnacyjnych). Dla mieszkańców dostępne są miejsca parkingowe w podziemnej hali garażowej oraz komórki lokatorskie.
W obiekcie zastosowano m.in elewację z płyt włókno-cementowych, aluminiową stolarkę okienną, zewnętrzne żaluzje z możliwością sterowania ze smartfona oraz windę zjeżdżająca do garażu. Aluminiowe okna panoramiczne do poziomu posadzki wykonane zostały ze szkła trzyszybowego – mają podwyższoną izolacyjność akustyczną i termiczną. Zapewniono też dodatkowa ochronę budynku dzięki zastosowaniu wideodomofonów oraz monitoringu. Powierzchnia działki wynosi 927 m², zabudowy – 358,35 m², użytkowa budynku – 1481,74 m². Kubatura to 6085,39 m².
Projekt inwestycji Piątkowska 133 zakładał dopasowanie się do istniejącego budynku, który ma dość rozrzeźbioną elewację oraz dach dwuspadowy asymetryczny. Wykonano zatem dachy strome, przełamane nowoczesnymi lukarnami. To połączenie tradycyjnego dachu i nowoczesnych elementów elewacji spowodowało nawiązanie dialogu z istniejącym budynkiem. Dzięki temu zabiegowi budynek też zmienia się wraz z kątem obserwacji. Okna zostały skomponowane również w tradycyjnym układzie, ale ich położenie zostało zaburzone. Dodatkowo zastosowano okna narożnikowe, które dodały lekkości i nowoczesności. Bryła została też wzbogacona o balkony, które ze względu na funkcję budynku pojawiają się od drugiej kondygnacji. Ich duży wysięg w połączeniu z subtelnym detalem powoduje mocne zróżnicowanie kondygnacji mieszkalnych. Dookoła okien zastosowano bardzo cienkie ramki stalowe, które dzięki wysunięciu poza lico elewacji wzbogacają kompozycję o światłocień. Wejście do budynku zostało wyróżnione przez zastosowanie kontrastowego koloru płyty i wsunięte do środka budynku, dzięki czemu powstał naturalny podcień.
Funkcje obiektu podzielono piętrami. Na parterze i piętrze znajdują się lokale usługowe. Na kolejnych piętrach umiejscowiono mieszkania, które na ostatniej kondygnacji mają antresole pod dachem. Antresole doświetlone są oknami dachowymi, które w połączeniu z dużymi oknami zapewniają w mieszkaniach dużo dziennego światła o różnych kątach padania.
Inwestorem budynku jest Mromont. Projekt przygotowała pracownia Easst Architects.
Zdjęcia: Przemysław Turlej
Czytaj także: Ziębicka 14 – nowe osiedle w Poznaniu
Mieszkania Cerisier Résidence w Poznaniu oddane do użytku