Operacja Czysta Rzeka

21.07.2022

Operacja Czysta Rzeka to największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania polskich rzek i ich okolic. Organizatorzy akcji zapraszają do udziału w letnich wydarzeniach – 16 akcjach na polskich rzekach oraz 5 festiwalach.

 

W pierwszym tygodniu maja 2022 r. zakończyła się wiosenna edycja, w której w 418 akcjach sprzątało ponad 7100 uczestników. Jednocześnie ruszyły letnie porządki na rzekach i sprzątanie z partnerami. Do tej pory ekologiczne spływy odbyły się na rzekach: Kamienna (15.05), Słupia (28.05) i San (16-17.06). Kolejne odbędą się w lipcu i sierpniu.

 

Fot. Irina Szepielewicz

 

W tym roku odbyło się już ponad 460 akcji w całej Polsce, w ramach których zebraliśmy ponad 206 ton śmieci. Mobilizacja wciąż trwa. W okresie wakacyjnym można dołączyć do nas, sprzątając rzeki z poziomu kajaka. Wystarczy śledzić nasze kanały społecznościowe, gdzie informujemy o miejscach i datach. Nie trzeba mieć swojego sprzętu, z kolei pożądane są dobre chęci i uśmiech. Nasze akcje cieszą się sporym zainteresowaniem, bo atmosfera na nich jest wyjątkowa, sprzyja integracji, wymianie poglądów, a tylko w takich warunkach możliwe jest zmienianie świata – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

 

>>> Stormwater Poland 2022, czyli czas na deszczówkę

>>> Kolektyw projektowo-budowlany SPOT

 

Operacja Czysta Rzeka

 

W tej edycji sztab główny współpracuje ze sztabami lokalnymi, które aktywnie działały na wiosnę i sprawdziły się w porządkowaniu terenów okolic rzek i samych zbiorników. Doświadczenie w spływach kajakowych jest niezbędne do sprawnego i bezpiecznego przeprowadzenia akcji na rzece. W miesiącach letnich Operacja Czysta Rzeka pojawi się jeszcze na rzekach: Oława, Wda, Bystrzyca, Drzewiczka, Nurzec, Widawa, Kośna, Warta, Wełna, Drawa i Bug.

 

Odrębną aktywnością jest obecność inicjatywy na wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Tam nie będzie akcji sprzątania, ale przewidziano działania edukacyjne.

 

Na każdy z 5 festiwali zaprosiliśmy innego gościa, eksperta w temacie rzek, którego zadaniem będzie zainspirowanie do dbania o te zbiorniki wodne. Zależy nam na tym, aby społeczeństwo było świadome otaczającej nas przyrody i procesów w niej zachodzących. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie docenić jej walory i nie lekceważyć działań dewastujących naturalny ekosystem. Nasze akcje sprzątania to tylko kropla w morzu potrzeb, stąd uznaliśmy, że jest potrzeba uczenia ekologicznej wrażliwości – wyjaśnia Daniel Parol

 

Operacja Czysta Rzeka

 

Operacja Rzeka odwiedzi Folkowisko w Gorajcu (15.07), Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze (24.07) oraz festiwale: Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (10.08), Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej (13.08) i CieszFanów w Cieszanowie (18.08). Tradycyjnie już ekologicznych patroli na canoe można będzie szukać na spływie 500 kajaków (6.08) i podczas Triathlonu Kraina Bugu (27.08) .

 

W czasie letniej edycji zaplanowano również akcje z 15 partnerami, którzy wsparli Operację Czysta Rzeka w tym roku. Do tej pory odbyło się sprzątanie m.in. z pracownikami 4F, Prologis, Dobrej Energii dla Olsztyna, Epsona, Banku Ochrony Środowiska, Segro, Forte Plus i PepsiCo. Większość z nich robiła porządki przy zbiornikach wodnych, tam też pojawiały się operacyjne czerwone canoe.

 

Wakacje to czas relaksu na łonie natury. Pamiętajmy o tym, żeby miejsca wypoczynku pozostawić wolne od śmieci. Posprzątajmy po sobie, weźmy worki na odpady, skorzystajmy z dostępnych publicznych koszy lub zabierzmy je ze sobą i posegregujmy w domu. Bądźmy gotowi na to, że sytuacja będzie wymagać od nas, żeby posprzątać również po innych. Nie zrażajmy się, nie dajmy się pozbawić wrażliwości na otaczający świat –  apeluje Izabela Sałamacha, rzeczniczka prasowa akcji Operacji Czysta Rzeka.

 

OPERACJA CZYSTA RZEKA

 

Oznacz i posprzątaj dzikie wysypiska

Przypominamy, że w tym roku chętni do sprzątania mają do dyspozycji także interaktywne narzędzie, które służy do zaznaczania dzikich wysypisk śmieci, miejsc przy rzekach i terenów wokół nich, które wymagają posprzątania. Smartfonowa aplikacja „Operacja Czysta Rzeka” jest bezpłatna i bardzo intuicyjna, a więc łatwa do zastosowania w plenerze. Aplikację można pobrać w sklepach Google Play i AppStore.

 

Aby być na bieżąco z wydarzeniami w ramach Operacji Czysta Rzeka 2022 warto śledzić kanały komunikacyjne inicjatywy:

Uwaga! Rejestracja sztabów i wolontariuszy odbywa się elektronicznie poprzez stronę internetową: www.operacjarzeka.pl

 

Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu do tej pory ponad 14 300 uczestników akcji lokalnych Operacji Czysta Rzeka zebrało 486 ton śmieci w 30412 workach.

 

Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona  – wydawca magazynu Kraina Bugu.

 

Czwarta edycja Operacji Czysta Rzeka wspierana jest przez sponsorów i partnerów. Sponsorem Oficjalnym zostało Forte Plus, a Sponsorem Banku Kontenerów Fundacja Inter Cars. Wśród Sponsorów Wspierających znalazły się firmy: Intel Technology Poland, Epson Polska, PepsiCo Poland i Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań z projektem Re_kologia oraz Prologis. W gronie Partnerów Oficjalnych są: Segro, Bank Ochrony Środowiska, Essity Poland, Servier Polska, Egis, Anpharm Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne, Arche, Asekol PL Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, Brown Forman i Dobra Energia dla Olsztyna. Partnerami Logistycznymi zostali: Toyota Auto Podlasie i DHL. Firmy 4F, BNP Paribas oraz Jet Line zyskały status Partnerów Sztabu Głównego, a Drukarnia Standruk – Partnera Wspierającego.

 

>>> Retencja korytowa w walce z suszą

>>> Dachy zielone bagienne i retencyjne jako magazyn wody opadowej

>>> Woda deszczowa – gromadzenie i wykorzystywanie w budynkach

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in