16 maja 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024 r. w sprawie sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy (Dz.U. z 2024 r. poz. 729).
Rozporządzenie stanowi akt wykonawczy do Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 977 ze zm.).
Obowiązująca od 24 września 2023 r. ustawa nowelizującą powyższą ustawę z dnia 27 marca 2003 r. wprowadziła instytucję planu ogólnego, który będzie zastępować obecnie obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Nowe przepisy przyznały gminom uprawnienie do wyznaczenia w planie ogólnym obszarów uzupełnienia zabudowy. Na tych obszarach wydawane będą decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 2 maja 2024 r. uregulowano sposób wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy.
>>> Plan ogólny gminy – rozporządzenie
>>> Zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym 2023
Fot. @ Hubert – stock.adobe.com
Zgodnie z przepisami przedmiotowego rozporządzenia granice wyznaczonego obszaru powinny obejmować zgrupowanie nie mniej niż 5 budynków, w których obrys każdego z nich znajduje się w odległości nie większej niż 100 m od obrysu co najmniej jednego innego budynku w zgrupowaniu.
Zgrupowanie dotyczy następujących rodzajów budynków: budynki przemysłowe, budynki handlowo-usługowe, budynki biurowe, budynki szpitali i inne budynki opieki zdrowotnej, budynki oświaty, nauki i kultury oraz budynki sportowe, a także budynki mieszkalne i pozostałe budynki niemieszkalne.
Przepisy przewidują, że obszary uzupełnienia zabudowy można ograniczać, uwzględniając lokalne uwarunkowania oraz politykę przestrzenną gminy. Dopuszcza się też rozszerzenie granic obszarów uzupełnienia zabudowy, jednak nie więcej niż o obszar o łącznej powierzchni obliczonej zgodnie ze wzorem wskazanym w rozporządzeniu.
Opracowała Aneta Malan-Wijata