Nowy wiadukt w Świdnicy

11.03.2014

Otwarto nowy wiadukt przy ul. Polna Droga/Sprzymierzeńców w Świdnicy. Dzięki niemu poprawi się bezpieczeństwo pieszych i kierowców w tym rejonie miasta. Obiekt powstał w ramach przebudowy obu ulic. Prace o wartości 2,8 mln zł netto zrealizowała firma Skanska.

Nowo powstały wiadukt to obiekt o rozpiętości niemal 15 m zbudowany w konstrukcji stalowej. Jej specyfika polega na tym, że jest montowana ze specjalnie ukształtowanych elementów z blachy falistej. Konstrukcja wiaduktu powstała z ponad 200 elementów połączonych przy użyciu niemal 4000 śrub. Montaż trwał dwa tygodnie. Jego zwieńczeniem było tzw. Mechaniczne sprężanie konstrukcji realizowane przy pomocy siłowników hydraulicznych.

Dwa miesiące temu wiadukt pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Polegały one na przejeździe lokomotywy po odbudowanym torze. Do konstrukcji obiektu zostały przymocowane specjalne czujniki wskazujące jej pracę podczas przejazdu. Wykres pokazujący pracę konstrukcji można było obserwować na ekranie monitora komputerowego. Próbne obciążenia odbyły się pod kierownictwem prof. Czesława Machelskiego z Politechniki Wrocławskiej – jednego z czołowych specjalistów w budowie tego typu obiektów.

 

 

Podczas realizacji inwestycji dużym wyzwaniem była koordynacja pracy kilku zespołów wykonujących roboty z różnych branż na małej przestrzeni i w krótkim czasie – mówi Anna Świderska, kierownik robót, Skanska. – W tym samym czasie i w tym samym miejscu prowadzone były prace mostowe, gazowe, kanalizacyjne, wodociągowe i drogowe.

Wiadukt powstał w ramach przebudowy ulic Polna Droga i Sprzymierzeńców. Fragment tych ulic, na odcinku od ul. Piaskowej do ul. Rycerskiej, zyskał nową nawierzchnię, chodniki oraz ciąg pieszo-rowerowy. Przebudowano także infrastrukturę podziemną, w tym m.in.: sieć gazową, kanalizacyjną i deszczową, przełożona została również istniejąca sieć kablowa nn.

Inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie. Stary wiadukt pozwalał tylko na ruch wahadłowy, pieszym nie dawał natomiast możliwości bezpiecznego przejścia przez ulicę. Nowo wybudowany wiadukt pozwala na przejazd drogą o szerokości 8 m pojazdami o wysokości ponad 4,5 m. Z myślą o pieszych i rowerzystach powstał chodnik oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości niemal 4 m. W ramach inwestycji wykonano też nowe odwodnienie drogi i znacznie zwiększono ilość oświetlenia na ulicy.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.