Nowe prawo zamówień publicznych. Stanowisko PZPB

03.07.2019

Trwają prace nad projektem nowej ustawy Prawo zamówień publicznych. Jak proponowane zmiany ocenia Polski Związek Pracodawców Budownictwa?

 

Dotychczasowa praktyka zamówień publicznych, ukształtowana na gruncie obowiązujących obecnie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych z 2004 roku, okazała się silnie niekorzystna dla rynku, doprowadzając do sporów o wielomiliardowych wartościach oraz upadku w minionych latach setek przedsiębiorstw. Rozwiązania zawarte w obecnej wielokrotnie nowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych, w coraz mniejszym stopniu przystają do oczekiwań i wyzwań stojących przed polskim rynkiem, w tym w szczególności rynkiem budowlanym w perspektywie kolejnej dekady rozwoju Polski w latach 2020-2030.

 

Zobacz: Branża budowlana 2019

 

W dniu 19 czerwca 2019 r. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął i skierował na Radę Ministrów projekt nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.

 

Fot. stock.adobe (Pio Si)

Projekt nowej ustawy stanowi w ocenie Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa zauważalny, istotny krok w stronę uporządkowania systemu zamówień publicznych w Polsce, a zawarte w nim mechanizmy rynek budowlany ocenia co do zasady pozytywnie.

W szczególności, na uwagę w proponowanych przepisach zasługuje:

  1. Wprowadzenie obowiązku współpracy pomiędzy wykonawcą a zamawiającym.
  2. Zakaz rażąco nieproporcjonalnego kształtowania praw i obowiązków stron.
  3. Wykaz klauzul abuzywnych w umowach pomiędzy wykonawcą a zamawiającym.
  4. Obowiązek stosowania waloryzacji wynagrodzenia przy umowach o okresie wykonywania ponad 12 miesięcy.
  5. Położenie nacisku na polubowne metody rozwiązywania sporów.
  6. Profesjonalizacja postępowań odwoławczych i sądowych w sprawach o zamówienie publiczne.
  7. Położenie nacisku na poprawę jakości opisów przedmiotu zamówienia.
  8. Profesjonalizacja zachowań zamawiających, poprzez tworzenie polityk zakupowych oraz systematyczne analizowanie niepowodzeń kontraktowych.
  9. Wyraźne rozdzielenie zamówień poniżej progów UE oraz powyżej progów UE przy wprowadzeniu istotnego zróżnicowania i odformalizowania procedur poniżej progów, co powinno wpłynąć pozytywnie na rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

 

W świetle powyższego, poczytujemy propozycje zawarte w projekcie nowych przepisów o zamówieniach publicznych jako poważną szansę naprawy istotnych wadliwości obecnego systemu, co przyczyni się do zmniejszenia presji ciążącej na stronach umów o zamówienie publicznej a w dalszej konsekwencji do stabilniejszego i bardziej przewidywalnego rozwoju polskiego budownictwa i polskiej gospodarki.

 

Jan Styliński

prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

 

Czytaj też: Niewypłacalność – coraz większy problem w polskim budownictwie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in