Nowe Oblicze BIM 2022 za nami

29.11.2022

Międzynarodowa konferencja Nowe Oblicze BIM 2022 zgromadziła ponad 480 osób.

 

Nowe Oblicze BIM 2022

 

Wykład otwierający konferencję Nowe Oblicze BIM 2022 poprowadził gość honorowy Huw Roberts, prezes Graphisoft. Następnie głos zabrała Katarzyna Orlińska-Dejer z BIMKlastra, która stwierdziła, że: Technologia Building Information Modeling może być źródłem ogromnych korzyści. Tę myśl kontynuował w swoim wykładzie pt. „Role of digital tools in design and construction” BIM koordynator Csaba Gál. Grą „monopol BIM” na scenie zaskoczyła z kolei prelegentka Edyta Andrejczyk, a Robert Łataś i Dariusz Zając przedstawili swoje nietypowe podejście do realizacji projektu Szpitala Bielańskiego przy użyciu CDE.
Drugi blok konferencji poświęcony wyzwaniom zrównoważonego rozwoju rozpoczął Piotr Bartkiewicz z Politechniki Warszawskiej wariacją na temat BIM-u jako idei wspomagającej budownictwo. Michał Pierzchalski z Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej kontynuował wizję pozytywnych aspektów środowiskowych w architekturze. Tematykę zamknęła Małgorzata Dziedziejko prelekcją na temat bliźniaków cyfrowych w założeniach urbanistycznych.
Trzecia część Nowego Oblicza BIM to „Cyfrowe narzędzia”. Maciej Misiewicz przedstawił potencjał stacji roboczych, Łukasz Staśkiewicz udowodnił, że skanowanie laserowe jest podstawową technologią nowoczesnego biura projektowego, a Dawid Fedko i Wojciech Juchimowicz z Mostostalu Warszawa S.A. zaprezentowali praktyczne aspekty wdrożenia metodologii OpenBIM w generalnym wykonawstwie. Na zakończenie Robert Pierzchała opowiedział o architektoniczno-budowlanych, ekologicznych rozwiązaniach dachów i elewacji.
Ostatnią część otworzył gość specjalny Vishu Bhooshan inspirującą, animowaną opowieścią o łączeniu metod myślenia komputacyjnego w projektowaniu w biurze Zaha Hadid Architects. Na koniec Krzysztof Baranski opowiedział o zaletach i możliwościach BIM-u z perspektywy generalnego wykonawcy, a Mikołaj Wójcik i Paweł Przybyłowicz zaprezentowali na żywo audyt projektów oraz przykład pracy w dwóch różnych programach w czasie rzeczywistym.

 

Nowe Oblicze BIM 2022

 

Drugi dzień Nowego Oblicza BIM to praktyczne warsztaty, podczas których można było wybrać ścieżkę tematyczną: technologie BIM lub skaning i modelowanie.

Warsztat BIM rozpoczął arch. Paweł Przybyłowicz, BIM manager, przybliżając zagadnienia związane z oprogramowaniem Archicad 26. Uczestnicy zajmowali się dodawaniem parametrów do elementów modelu, a na końcu poznali przykłady wykorzystania informacji powiązanych z modelem w formatach natywnych i #IFC. Poruszone zostały także zagadnienia związane z energooszczędnością i pasywnym aspektem budowli. Warsztaty zakończone zostały prezentacją Twinmotiom – oprogramowania do tworzenia w czasie rzeczywistym wizualizacji 3D, animacji, prezentacji w chmurze i wirtualnych spacerów.

Z kolei warsztaty ze skaningu miały charakter bardzo praktyczny. Już na samym początku uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy, którymi opiekowali się eksperci Szymon Duda i Robert Szyszko z Leica Geosystems oraz z Paweł Chrzanowski z Dalmierze.pl. Panowie przedstawili działanie skanerów, zaprezentowali najważniejsze funkcje i możliwości urządzeń. Druga część zajęć poświęcona była koordynacji zeskanowanych plików w programie Archicad 26. BIM manager arch. Mikołaj Wójcik przedstawił pracę z chmurą punktów. Uczestnicy poznali dobre zasady modelowania, które pozawalają uniknąć błędów, zoptymalizować czas i opanować techniki ułatwiające modelowanie w oknie 3D w przyszłości.
Więcej na temat konferencji na: wsc.pl/bim

 

 

Przeczytaj też:

Autodesk BIM DAYS 2022 za nami

Laureaci tytułu Kreator Budownictwa Roku 2022

Time to (Re)think – PLGBC Summit za nami

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in