Nowatorski ośrodek szkoleniowy dla elektryków

18.01.2022

Już jest najnowocześniejszy Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy Wiśniewski, zrealizowany w Nidzicy na potrzeby szkoleń i rozwoju branży elektrycznej oraz elektroenergetycznej.

 

Na ponad dwóch hektarach terenu w Nidzicy wybudowano Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy Wiśniewski – trzykondygnacyjny obiekt szkoleniowy, poligon ćwiczeń do prac pod napięciem oraz plac manewrowo-szkoleniowy. W budynku na parterze znajduje się hala warsztatowo-montażowa do prowadzenia zajęć praktycznych z zakresu montażu muf i głowic kablowych SN, WN i NN. Na pierwszym piętrze umieszczono salę konferencyjno-szkoleniową na 200 osób do prowadzenia zajęć teoretycznych, z możliwością podziału zespołu na mniejsze grupy zajęciowe. Drugie piętro budynku zajmuje baza noclegowa dla uczestników szkoleń. Cały budynek ma instalację wentylacyjno-klimatyzacyjną, jest wyposażony w windę osobową i przystosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Poligon szkoleniowy do prac pod napięciem składa się w głównej mierze z linii napowietrznych niskiego, średniego i wysokiego napięcia. Umożliwia przeprowadzanie szkoleń w bardzo zbliżonych do rzeczywistych warunkach terenowych i technicznych, biorąc pod uwagę pory roku oraz warunki atmosferyczne. Wybudowano linie:

  • nn – napowietrzne, „gołe” i izolowane w różnych konfiguracjach technicznych oraz słupowych;
  • SN – napowietrzne, „gołe” i niepełnoizolowane w różnych konfiguracjach słupowych oraz linie kablowe SN;
  • WN – napowietrzne, „gołe” ze słupami kratowymi i rurowymi oraz linią kablową WN jako cały system kablowy wysokiego napięcia.

ośrodek szkoleniowy dla elektryków

Fot. Nidzica. Ośrodek szkoleniowy dla elektryków

 

Innowacją na rynku szkoleń branżowych jest zakupiony śmigłowiec, z którego będą prowadzone szkolenia z zakresu prac pod napięciem na liniach WN 110 kV, NN 220 kV i 400 kV. Śmigłowiec będzie ważnym elementem w działaniu ośrodka. Pozwoli on na skuteczne prowadzenie szkoleń z nowoczesnych technik prac pod napięciem (PPN), które są związane z utrzymaniem linii elektrycznych, zwiększając ich skuteczność i bezpieczeństwo. Zakres zastosowania śmigłowca w ramach szkoleń może obejmować: oględziny linii, sprawdzanie stanu izolatorów i ich osprzętu, montaż lub wymianę odstępników i oznaczników, montaż kul ostrzegawczych, wycinkę drzew, mycie izolatorów.

 

Zobacz:

Prototypowe magazyny energii w czterech miejscowościach w Polsce

Praca pod napięciem – rozwój techniki, planowanie, bezpieczeństwo

Jak łatwiej naprawiać i eksploatować napowietrzne linie elektroenergetyczne

 

Przeszkoleni adepci w zakresie prac z udziałem śmigłowca będą wsparciem dla służb technicznych energetyki zawodowej przy identyfikacji zagrożeń i awarii po anomaliach pogodowych. W takich sytuacjach szybkość lokalizacji miejsca awarii w szczególności w trudno dostępnym terenie, takim jak las, teren górski czy jezioro, przekłada się na skrócenie czasu przywrócenia zasilania u odbiorców.

 

 

Ostatnim elementem Ośrodka Szkoleniowo-Badawczego Wiśniewski jest plac manewrowo-szkoleniowy, przewidziany do szkoleń lub doskonalenia wiedzy praktycznej w zakresie obsługi specjalistycznych maszyn oraz pojazdów. Nawet jeśli na placu znajdzie się kilka pojazdów, można tak rozplanować zadania, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzać. Dodatkowo obiekt jest oświetlony oraz ma częściowo nawierzchnię wykonaną z kostki brukowej. Ośrodek dysponuje także sprzętem niezbędnym do prowadzenia ćwiczeń praktycznych (podnośniki, wózki, koparki, podesty techniczne, hamowniki, wciągarki, system wtłaczania kabli metodą wodną itp.).

 

ośrodek szkoleniowy dla elektryków

Fot. Nidzica. Ośrodek szkoleniowy dla elektryków

 

W chwili obecnej na terenie naszego kraju nie istnieje podobny poligon, który szkoliłby i pozwalał na doskonalenie umiejętności w tak szerokim obszarze prac jak i zakresie napięć oraz konfiguracji linii. Szkolenia są skierowane do przedsiębiorstw i firm działających w branży elektroenergetycznej, prowadzących działalność z zastosowaniem nowych technologii PPN.

 

 

To na potencjale ludzkim – mimo ciągłego postępu technicznego – opiera się bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i energetyczne, rozumiane jako możliwość sprawnego zarządzania sieciami zasilającymi w energię oraz sytuacjami kryzysowymi (awariami czy nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi). Eksploatacja sieci elektroenergetycznych jest podstawową formą prac mających na celu zapewnienie ciągłości i niezawodności zasilania u odbiorców energii elektrycznej. W grupie sieci elektroenergetycznych są linie napowietrzne średniego, wysokiego i najwyższego napięcia, które stanowią bardzo ważny element systemu, a co za tym idzie, wymagają stosowania skutecznych technologii eksploatacyjnych. Najnowsze możliwości wykorzystania zaawansowanej techniki do prac pod napięciem oraz wdrożenie śmigłowca do tych zadań stanowi przyszłość polskiej elektroenergetyki.

 

Jarosław Kukliński
zastępca przewodniczącego W-MOIIB, rzeczoznawca budowlany w specjalności elektroenergetycznej

 

Polecamy: Produkty budowlane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in