Nowa skromność budynków

07.04.2010

W minionym roku najbardziej prestiżowe nagrody architektoniczne na świecie przyznano stosunkowo skromnym budynkom.

Nagrodzone zostały m.in. gmach opery w Oslo (nagroda Miesa van der Rohe Award 2009 dla najlepszego budynku europejskiego) oraz budynek Mapungubwe Interpretation Centre w RPA (tytuł najlepszego budynku świata na Festiwalu Architektury w Barcelonie).
Kryzys sprawił, że wstrzymano budowę wielu wielkich wieżowców, np. Russia Tower w Moskwie (wg projektu Normana Fostera), a w Warszawie wieżowca przy ul. Złotej 44 (wg projektu Daniela Libeskinda). Projekty niezwykłe, bardzo kosztowne i „dziwne” znajdują mniej zwolenników. W Wielkiej Brytanii styl rozwijający się tuż po kryzysie nazwano „nową skromnością”. W taki styl wpisuje się także zaprojektowany przez Bohdana Paczkowskiego gmach Muzeum Historii Polski, wybrany niedawno w drodze międzynarodowego konkursu.
 
Źródło: Gazeta Wyborcza
 
 Opera w Oslo; fot. E. Thorbergsen (Wikipedia)

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.