Laboratorium kryminalistyczne i biuro ds. cyberprzestępczości w Poznaniu w budowie

03.02.2023

Laboratorium kryminalistyczne i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to nowe inwestycje poznańskiej policji.

 

Nowoczesne laboratorium kryminalistyczne powstaje przy ul. Mansfelda na poznańskich Jeżycach, w sąsiedztwie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Będzie to 6-piętrowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 6 tys. mkw., z parkingiem podziemnym na 45 samochodów i infrastrukturą towarzyszącą. Projekt uwzględnia także zagospodarowanie okolicznego terenu z nasadzeniami włącznie. Obiekt powstaje w strefie ochrony konserwatorskiej. Jego bryła połączy optymalne dopasowanie pod względem formy i wysokości do okolicznej zabudowy z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań pod względem designu oraz funkcjonalności. Budynek zostanie wyposażony w najlepszej klasy sprzęt z zakresu: mechanoskopii, antroposkopii, informatyki, technik audiowizualnych, fonoskopii, daktyloskopii, genetyki, badań dokumentów oraz badań broni i balistyki.

 

Fot. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, kwiecień 2023 r.

 

Laboratorium kryminalistyczne spełnia szereg ważnych funkcji w codziennej pracy mundurowych. To właśnie tam wykonywane są liczne badania w ramach prowadzonych śledztw, m.in. śladów biologicznych z wykorzystaniem analizy DNA czy identyfikacji środków odurzających lub materiałów wybuchowych. Gromadzona jest też dokumentacja, m.in. zbiory niezidentyfikowanych linii papilarnych. Warto dodać, że w poznańskim laboratorium znajduje się najnowszej generacji sprzęt, który na podstawie jednej kropli krwi jest w stanie podać szereg informacji o podejrzanym: od koloru oczu i włosów po pochodzenie biogeograficzne. Poza Polską dysponuje nim tylko 5 krajów na świecie.

Poznańska instytucja jest jedną z największych tego typu organizacji w kraju, zatrudnia 71 osób (54 funkcjonariuszy policji i 17 pracowników cywilnych). Część z nich pełni funkcję biegłych sądowych. Wśród wielu osiągnięć laboratorium można wymienić wykrycie sprawców kradzieży obrazu Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” z Muzeum Narodowego w Poznaniu, kradzieży z włamaniem do bankomatów na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego, jak i serii włamań do mieszkań.

 

Laboratorium kryminalistyczne w Poznaniu zostanie ukończone za 2 lata. Kamień węgielny pod inwestycję wmurowano w kwietniu 2023 r. Generalnym wykonawcą jest pomorska firma Dekpol Budownictwo.

Do nowego obiektu przeniosą się specjalistyczne pracownie i policyjni eksperci, którzy obecnie pracują w 3 lokalizacjach na terenie Poznania.

 

laboratorium kryminalistyczne

Wizualizacja Laboratorium Kryminalistycznego w Poznaniu (źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu)

 

Kolejna inwestycja poznańskiej policji, także realizowana przez Dekpol, to Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Powstaje ono przy ulicy Taborowej, gdzie w przeszłości znajdowały się koszary Wojsk Taborowych 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Znajdujący się tam zabytkowy obiekt zostanie przebudowany, rozbudowany i dostosowany do pracy policjantów. Budynek będzie miał ok. 3,5 tys. m² powierzchni całkowitej.

– To wymagający projekt, ponieważ pracujemy na historycznym budynku, który potrzebuje szczególnego traktowania i zabezpieczenia. Prace rozpoczęliśmy od drobiazgowego demontażu elementów wewnętrznych: instalacji, stolarki i okładziny, jak i zewnętrznych, w tym zadaszenia i elewacji. Następnie przystąpimy do realizacji nowych części – mówi Mariusz Niewiadomski, dyrektor operacyjny w Dekpol Budownictwo.

Budynek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości powinien być gotowy za około 9 miesięcy.

 

Przeczytaj też:

O wyzwaniach w projektowaniu budynków dla policji

Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego powstanie w Szczecinie

Opera Nova w Bydgoszczy zostanie rozbudowana

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in