Na X posiedzeniu KUDZ PIIB omówiono m.in. szkolenia online, które budzą duże zainteresowanie inżynierów budownictwa.
Posiedzenie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (KUDZ PIIB) odbyło się 4 grudnia 2020 r. W pierwszej części prof. Zbigniew Kledyński – prezes PIIB przedstawił główne działania izby w ostatnim okresie, w szczególności omówił projekt porozumienia PIIB z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego w celu określenia zasad wzajemnej współpracy, w szczególności w zakresie organizacji nieodpłatnych szkoleń nie tylko dla członków PIIB, ale także dla pracowników organów nadzoru budowlanego. Porozumienie to będzie także podstawą do zawarcia podobnych porozumień na szczeblu okręgowych izb inżynierów z wojewódzką administracją architektoniczno-budowlaną, w celu ustalenia podobnej współpracy w zakresie nieodpłatnego dostępu do tych szkoleń pracowników organów administracji architektoniczno-budowlanej. Jest to realizacja wniosku okręgowych izb inżynierów budownictwa odnośnie nieodpłatnego udostępnienia prowadzonych szkoleń w trybie online nie tylko członkom PIIB, lecz także pracownikom organów nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno-budowlanej. Wynika to z dużego zainteresowania pracowników tych organów prowadzonymi w portalu PIIB szkoleniami w systemie online.
Na posiedzeniu Adam Rak – przewodniczący KUDZ PIIB przedstawił podsumowanie bezpłatnych szkoleń online transmitowanych poprzez portal PIIB od marca do 30 listopada br. W tym okresie zorganizowano 147 szkoleń oraz dodatkowo 58 retransmisji wybranych tematów, szczególnie z zakresu prawa budowalnego, których wysłuchało ponad 71 tys. członków PIIB. Największą popularnością cieszyły się szkolenia z zakresu prawa budowlanego i warunków technicznych. Średnio w szkoleniu brało udział 349 osób, najwięcej w szkoleniu z prawa budowlanego – ponad 1200 członków PIIB.
Szkolenia te zostały przygotowane przez okręgowe izby. Najwięcej tematów przygotowała Mazowiecka OIIB. Jak wskazano w czasie dyskusji na posiedzeniu KUDZ, tego typu szkolenia prowadzone są nie tylko z portalu PIIB, ale także z portali izb okręgowych, głównie Mazowieckiej i Dolnośląskiej OIIB. Na uwagę zasługuje podjęcie współpracy Śląskiej OIIB ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi w zakresie prowadzenia szkoleń branżowych w systemie online. Tym samym w omawianym okresie ze szkoleń skorzystało dużo więcej członków PIIB. Szczegółowa statystyka szkoleń za cały 2020 rok zostanie przestawiona przez okręgowe izby na jednolitych formularzach, które uzgodniono na posiedzeniu KUDZ PIIB.
Obecny na posiedzeniu Adam Kuśmierczyk – dyrektor Krajowego Biura PIIB, zachęcił okręgowe izby inżynierów budownictwa do zamieszczania na portalu PIIB informacji o planowanych działaniach, szkoleniach i przedsięwzięciach, z których mogliby skorzystać członkowie z innych izb okręgowych. Umożliwia to nowa zmodfikowana strona internetowa PIIB. Natomiast Aneta Grinberg-Iwańska – redaktor naczelna czasopisma PIIB „Inżynier Budownictwa” przedstawiła tematykę planowanych do publikacji artykułów opisujących i promujących najnowsze rozwiązania techniczno-technologiczne praktycznie każdej branży budownictwa.
dr hab. inż. Adam Rak, prof. PO
przewodniczący Okręgowej Rady OPL OIIB
Przeczytaj też:
- Narada sędziów i rzeczników z wojewódzkimi oraz powiatowymi inspektorami nadzoru budowlanego
- Prezydium KR PIIB – podsumowanie obrad
- Szkolenie KKR PIIB i OKR OIIB