XVI edycja konkursu konstruktorskiego „wyKOMBinuj mOst”, połączona z VIII ogólnopolską konferencją budowlaną „KOMBOferencja 2023”, odbywała się 10–12 maja br. na Politechnice Gdańskiej.
W konkursie „wyKOMBinuj mOst 2023” wzięły udział 34 drużyny – w sumie 102 uczestników. Drużyny reprezentowały uczelnie oraz szkoły techniczne m.in. z Białegostoku, Drezna, Gdańska, Gliwic, Kartuz, Lęborka, Łodzi, Rzeszowa, Skórcza, Swarożyna, Szczecina, Tczewa, Warszawy, i Wrocławia.
Przygotowane w ramach konkursu konstrukcje o rozpiętości 1 m, zbudowane jedynie z papieru i kleju, obciążane są w maszynie wytrzymałościowej Zwick do uzyskania stanu granicznego nośności lub osiągnięcia ugięcia 40 mm. Zwycięstwo odnosi drużyna, której most uzyskał największy współczynnik nośności do masy.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna „PWniaczki” w składzie: Jakub Końka, Daniel Stefanowicz i Łukasz Kruk z Politechniki Warszawskiej, której most o masie 1309 g przeniósł siłę 3036,6 N. Drugie miejsce zajęła drużyna „Żbiki z Politechniki” w składzie: Przemysław Kruczkowski, Łukasz Porzyc oraz Kamila Dziubak, również z Politechniki Warszawskiej, której most o wadze 1129 g przeniósł 2254,6 N. Na ostatnim miejscu podium znalazła się drużyna „Nierozrywalni” w składzie: Paulina Żukowska, Anna Zajkowska i Patryk Zapadka z Politechniki Białostockiej. Ich most o wadze 1286 g przeniósł siłę 2224 N.
Równocześnie z głównym konkursem przeprowadzono konkurs na najdokładniejsze oszacowanie masy, nośności konstrukcji oraz na najładniejszy most. Najmniejszy błąd w oszacowaniu masy swojego mostu wykazała drużyna „Most, Tektura i Brawura” z Politechniki Wrocławskiej, myląc się tylko o 6 g. Skład tej drużyny to: Szymon Dronszczyk, Klaudia Sitarek i Jakub Młynarski. Nośność swojej konstrukcji najdokładniej oszacowała drużyna „Nierozrywalni” z Politechniki Białostockiej w składzie: Paulina Żukowska, Anna Zajkowska oraz Patryk Zapadka. Konkurs na najładniejszy most wygrała drużyna „Mykietyn Skórcz”.
Drugiego dnia, 11 maja, odbyła się ogólnopolska konferencja budowlana „KOMBOferencja 2023”, na której prelegenci reprezentujący firmy sponsorujące konkurs, m.in. z PORR i Aecom, wygłosili swoje referaty. Wśród prelegentów znaleźli się również studenci Politechniki Gdańskiej, Śląskiej i Białostockiej, a także doktoranci oraz wykładowcy z Politechniki Gdańskiej.
W trakcie „KOMBOferencji” miał miejsce jeszcze konkurs na najpiękniejszy wirtualny most, podczas którego uczestnicy mogli wykazać się kreatywnością, wykorzystując znane programy Minecraft lub The Sims.
Trzeciego dnia „wyKOMBinuj mOst 2023” odbyło się obciążanie mostów w maszynie wytrzymałościowej, po którym nastąpiło podsumowanie konkursu przez dr. inż. Erwina Wojtczaka, opiekuna naukowego Koła Naukowego Mechaniki Konstrukcji KOMBO – organizatora wydarzenia, i uroczyste wręczenie nagród w poszczególnych kategoriach.
Fot. Julia Kubiak
Czytaj także:
Budownictwo mostowe – nowe wytyczne rekomendowane przez Ministra Infrastruktury
Most Van Brienenoordbrug w Holandii przejdzie renowację