Ogromna rola polskich przedsiębiorców w procesie odbudowy Ukrainy oraz znaczenie współpracy polsko-ukraińskiej były głównymi tematami pierwszego Kongresu Odbudowy Ukrainy COMMON FUTURE. Spotkanie, które zgromadziło ponad 1000 przedsiębiorców, przedstawicieli polityki i administracji, podniosło nie tylko istotne kwestie biznesowe, ale także ważne deklaracje dotyczące przyszłości tych bilateralnych stosunków.
W kongresie wziął udział Andrzeja Duda, prezydent RP, który przybył do Poznania prosto z Nowego Jorku, gdzie uczestniczył w szczycie ONZ.
– Możemy wesprzeć Ukrainę, pomagając w podnoszeniu kraju ze zniszczeń wojennych. Widzę tutaj ogromną rolę polskich przedsiębiorców. Cieszę się, że Poznań jest miejscem kluczowych debat o przyszłości Ukrainy po zakończeniu wojny. Chcę bardzo podziękować za zorganizowanie tego bardzo ważnego wydarzenia, które z całą pewnością odbywa się na czas – powiedział Prezydent RP. Życzył Ukrainie zwycięstwa na jej warunkach, a uczestnikom kongresu – owocnych spotkań w tym właśnie duchu. – Liczę, że współpraca biznesowa, którą nawiążą państwo z partnerami ukraińskimi, zyska trwały charakter i będzie owocna – dodał.
Rola polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy była jednym z najważniejszych poruszanych podczas kongresu tematów.
– Polskie firmy są gotowe brać udział w procesie odbudowy Ukrainy. Co więcej, już są tam obecne. Tworzymy instrumenty, które będą je wspomagać w tym procesie – mówiła Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, które objęło wydarzenie patronatem.
Dowodem na to jest list intencyjny w sprawie „Projektu Lubelia” podpisany przez spółki Grupy Kapitałowej JSW, Grenevię, Joy i Lubelię Ukraina podczas kongresu. Celem projektu będzie udostępnienie i gospodarcze wykorzystanie (wydobycie) węgla ze złóż „Lubelska” w Lubelsko-Wołyńskim Zagłębiu Węglowym Ukrainy.
Podczas kongresu padła też inna ważna deklaracja. Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost, zapowiedział, że zainwestuje 100 mln euro i będzie przekonywał do inwestycji w odbudowę Ukrainy partnerów amerykańskich oraz inne fundusze.
– Nie możemy czekać na rozejm i zakończenie działań wojennych. Trzeba się odnaleźć na mapie sprzecznych interesów. Dzisiaj wiemy, że Ukraina musi wykonać gigantyczną pracę, musi zwalczyć korupcję, poprawić porządek prawny – powiedział prezes InPost.
Bardzo ważnym elementem, który był omawiany podczas spotkania, było zawarcie przez Polskę umowy z ONZ o stałej obecności Biura Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych (UNOPS). Dzięki umowie zwiększy się możliwość zatrudniania Polaków w organizacjach międzynarodowych oraz zawierania kontraktów z ONZ przez polskie przedsiębiorstwa, także w sprawie odbudowy Ukrainy.
Kongres COMMON FUTURE jest inicjatywą Grupy MTP i odbył się pod patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Partnerami strategicznymi byli: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Fundusz Rozwoju, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA. Partnerzy samorządowi to: Związek Miast Polskich oraz Stowarzyszenie Miast Ukraińskich. Partnerem złotym jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Kongres wspierany jest także przez ponad 20 partnerów branżowych.
Więcej informacji na: www.common-future.pl
Fot. Fotobueno/archiwum Grupy MTP
Czytaj także:
Rynek nieruchomości w Polsce niepewny, ale ma swoje gwiazdy – za nami Property Forum 2023
Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2023 na stadionie PGE Narodowym za nami!