Konferencja „Rozwój Kolei Dużych Prędkości w Polsce”

06.07.2023

I Konferencja Naukowo-Techniczna „Rozwój Kolei Dużych Prędkości w Polsce” – POLSPEED 2023 odbywała się 22–23 czerwca 2023 r. w gdańskim Hotelu Qubus.

 

Rozwój Kolei Dużych Prędkości

 

Konferencję „Rozwój Kolei Dużych Prędkości w Polsce” dedykowaną kolejom dużych prędkości otworzył jej inicjator prof. dr hab. inż. Janusz Dyduch, prezes Oddziału SITK RP w Radomiu.

Profesor przybliżył w skrócie rolę Krajowego Komitetu Kolei Dużych Prędkości wspierającemu budowę systemu KDP w Polsce, któremu przewodniczył w latach 2018–2022. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że całe środowisko naukowe związane transportem kolejowym od lat postuluje oraz wspiera inicjatywy związane z KDP zarówno w zakresie infrastruktury, jak i taboru. Rozwój w tym zakresie jest niezbędny dla spełnienia rosnących oczekiwań podróżnych w zakresie skrócenia czasu przejazdu i podniesienia jakości usług przewozu.

Zebranych w imieniu organizatorów przywitał także Waldemar Fabirkiewicz, sekretarz Oddziału SITK RP w Radomiu. Poinformował o objęciu konferencji patronatami honorowymi przez Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polską Izbę Budownictwa.

Organizatorzy przedstawili zebraną na konferencji kadrę naukową – profesorów Janusza Dyducha, Juliusza Engelhardta, Filipa Pachlę, Mirosława Lewandowskiego, Piotra Kisielewskiego, Władysława Koca. Następnie przedstawieni zostali sponsorzy i partnerzy konferencji.

 

Rozwój Kolei Dużych Prędkości

Filip Pachla

 

Krótkie wystąpienia powitalne wygłosili:

  • Krzysztof Waszkiewicz, zastępca dyrektora biura Dróg Kolejowych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przedstawiając rolę PKP PLK w inicjowaniu projektu KDP w Polsce i nawiązując do koncepcji „igreka”;
  • Adam Pawlik, prezes zarządu POLREGIO S.A., który zapowiedział swoje wystąpienie o kolei w aglomeracji poznańskiej w kontekście budowy KDP;
  • Wojciech Zabłocki, wiceprezes zarządu PGE Energetyka Kolejowa ds. Infrastruktura, informując o przekształceniach, które zachodzą w spółce oraz o przygotowaniach do wspierania procesu realizacji programu CPK dzięki uruchomieniu poligonu szkoleniowego dla zasilania 25 kV AC w Słotwinach;
  • Paweł Ukleja reprezentujący firmę Scheidt & Bachmann, który opowiedział o wspieraniu przez firmę prac naukowych realizowanych dla kolejnictwa.

Podczas konferencji wygłoszono łącznie 23 referaty ujęte w 4 sesje programowe. Cykl interesujących prelekcji z zakresu wpływu drgań na budynki i budowle w czasie eksploatacji zakończonych inwestycji infrastrukturalnych w 4. sesji programowej wygłosił dr hab. inż. Filip Pachla, prof. PK.

Wszystkie referaty z konferencji umieszczone są na stronie internetowej radomskiego oddziału SITK: sitkrpradom.pl

 

Źródło: Krajowa Sekcja Informacji i Promocji SITK

 

 

Przeczytaj też:

Kolej dużych prędkości, czyli z Warszawy do Łodzi w 45 minut

XIV Konferencja SKB

Nasypy kolejowe – odkształcenia i modernizacja

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in