Kolektyw projektowo-budowlany SPOT

07.07.2022

Kolektyw projektowo-budowlany SPOT to oddolna inicjatywa społeczna realizująca projekty zorientowane wokół pomocy budowlanej i remontowej oraz edukacji.

 

Grupa powstała w 2017 roku, a jej założycielką jest Agata Bosiacka, architektka i działaczka społeczna, która zauważyła lukę jaką jest praktyka budowlana. SPOT zajmuje się edukacją z zakresu prac remontowych, budowlanych, majsterkowania i architektury, przy współpracy z organizacjami samorządowymi. Organizuje warsztaty, wydarzenia weekendowe np. Roboty w Soboty. Flagowym projektem kolektywu jest Survival budowlany SPOT, który odbywa się co roku w połowie lipca, w tym roku od 9-17 lipca. Jest to kilkudniowe wydarzenie, podczas którego grupa uczestników (głównie studenci i absolwenci kierunków technicznych i projektowych) w formie warsztatowej realizuje prace budowlane lub remontowe jednocześnie pomagając jednej z organizacji. Głównym założeniem działań kolektywu jest edukacja przez pomaganie czyli łączenie osób zainteresowanych edukacją prac budowlanych i praktyczną wiedzą związaną z projektowaniem z realną pomocą w projektach społecznych.

 

Kolektyw projektowo-budowlany SPOT

Fot. Wojciech Chrubasik

 

Od momentu powstania SPOT-u odbyło się dotychczas 5 edycji survivalu budowlanego. Początki survivalu to współpraca z Fundacją Habitat for Humanity Poland podczas budowy domu jednorodzinnego dla rodziny wieloosobowej we wsi Redzyńskie (woj. mazowieckie). Każda z edycji to nowy projekt społeczny i nowa historia, którą kolektyw stara się wesprzeć swoją pracą. Zarówno pracą fizyczną własnych rąk, ale również doradztwem technicznym czy pomocą w zapewnieniu materiałów budowlanych. W 2020 roku survival budowlany został poszerzony o wydarzenie towarzyszące – Festiwal Warsztatów OUTDOOR (w 2022 roku odbywa się w dniach 15-17 lipca). Są to otwarte warsztaty projektowo-rzemieślnicze prowadzone przez zaproszonych gości, które uzupełniają program edukacyjny SPOT-u.

 

Podczas tegorocznej edycji, która odbędzie się w Rajcu Poduchownym na terenie bazy harcerskiej, uczestnicy survivalu będą kontynuować prace remontowe drewnianej świetlicy użytkowanej przez ZHP Hufiec Radom-Miasto. Budynek po wielu latach użytkowania uległ zniszczeniu i nie można go użytkować. Podczas tygodnia pracy planowane jest wykonanie elewacji z szalówki montowanej na podkonstrukcji drewnianej oraz prac wykończeniowych wewnątrz budynku (obróbki otworów okiennych, szpachlowanie i malowanie, podsufitówka). Organizatorzy wydarzenia SPOT zdecydowali się ponownie wesprzeć radomskich harcerzy i zorganizować 6 edycję, podczas której wspólnie przeprowadzą kolejny etap remontu świetlicy. W 2021 roku udało się wykonać wiele prac wewnątrz budynku, m.in. ocieplono ściany i dach oraz wykonano schody wejściowe w konstrukcji drewnianej.

 

Kolektyw projektowo-budowlany SPOT

 

Praca na survivalu trwa 5 dni (od poniedziałku do piątku) i wymaga odpowiedniego zaplanowania oraz podziału zadań, dlatego uczestnicy pracują w małych, kilkuosobowych zespołach i mają wsparcie instruktorów. Codziennie przed i po pracy organizowane jest spotkanie („odprawa”), podczas którego weryfikowane jest zaawansowanie robót. Omawiany jest też plan na kolejny dzień. Udział w survivalu budowlanym SPOT jest okazją do nauki nowych umiejętności. Wartość edukacyjna płynie nie tylko z wykonywania zadań remontowych, ale także z pracy zespołowej, czasu integracji, tworzenia przez uczestników obozu, możliwości dowiedzenia się o funkcjonowaniu organizacji pozarządowych oraz uczestnictwa w pracach projektowych. Poza pracą na budowie prowadzone są szkolenia dla uczestników przez partnerów wydarzenia, którzy wspierają organizatorów merytorycznie swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Kolektyw projektowo-budowlany SPOT

 

Rozwój wydarzenia z roku na rok pokazuje, że wolontariatem budowlanym i nauką poprzez praktykę zainteresowanych jest coraz więcej osób. Możliwość spotkania i poznania się przynosi organizatorom i uczestnikom ogromną satysfakcję. Realizacja takich wartości poprzez przekucie ich w pożyteczne działania to dopełnienie całego konspektu survivalu budowlanego.

 

Kolektyw projektowo-budowlany SPOT

 

Organizatorzy wydarzenia: Kolektyw projektowo-budowlany SPOT, Chorągiew Mazowiecka ZHP Hufiec Radom-Miasto

 

Survival budowlany SPOT, 09-17 lipca 2022, Rajec Poduchowny

Festiwal Warsztatów OUTDOOR 15-17 lipca 2022, Rajec Poduchowny

kontakt@inicjatywaspot.pl

 

Sprawdź też:

>>> III Festiwal Naturalnego Budowania – zdrowe domy z gliny, słomy, konopii i drewna

>>> Krynicka Konferencja Naukowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in