Hale pneumatyczne od A do Z

Artykuł sponsorowany

28.10.2020

Nowoczesne hale pneumatyczne to konstrukcje z wytrzymałych i lekkich materiałów. Ogrzewane, dobrze doświetlone i przede wszystkim bezpieczne.

 

Korzystając z bogatego doświadczenia naszych partnerów oraz wykorzystując najnowsze technologie dostępne na rynku stworzyliśmy zupełnie nową konstrukcję zadaszenia boisk, efektywną i ekonomiczną pod względem użytkowania. Jesteśmy w stanie wykonać hale pneumatyczne o dowolnych wymiarach i różnym przeznaczeniu – od małej hali na kort tenisowy po halę przykrywającą pełnowymiarowe boisko piłkarskie (115×74 m). Są to obiekty zapewniające idealne warunki do treningu, dając schronienie przed opadami atmosferycznymi, niską temperaturą oraz wiatrem.

 

hala pneumatyczna

Fot. Narożnik hali zlokalizowanej przy ul. Sosnkowskiego w Warszawie. Bez problemu można wykonać rzut rożny, czy wznowić grę z autu.

Hale pneumatyczne – konstrukcja

Nasze hale wykonywane są w technologii podwójnej membrany, co oznacza że pomiędzy dwie membrany o bardzo wysokiej wytrzymałości i długiej żywotności wdmuchiwane jest w sposób ciągły powietrze, tworząc poduszkę powietrzną (nawet 50 cm odległości pomiędzy powłokami). Wdmuchiwane gorące powietrze z systemu wentylacyjno-grzewczego tworzy grubą warstwę gorącego powietrza na całej powierzchni hali.

 

Takie rozwiązanie niesie za sobą same korzyści:

  • Wykorzystane do konstrukcji hali membrany są lekkie i bardzo wytrzymałe (materiał o szerokości 1 metra może utrzymać ciężar ponad 7 ton).
  • Znacząco podwyższa zdolności izolacyjne powłoki hali (szczególnie w porównaniu z halami linowymi) tworząc poduszkę powietrzną dobrze izolującą od warunków zewnętrznych) co znacząco zmniejsza miesięczne koszty eksploatacji.
  • Śnieg padający na powłokę topi się i łatwo zsuwa po jej gładkiej i śliskiej powierzchni. Oznacza to, że systemy antyśniegowe (charakterystyczne dla hal linowych) są zupełnie zbędne.
  • Powietrze wdmuchiwane między membrany stabilizuje i usztywnia całą konstrukcję, dzięki czemu konstrukcje wsporcze oraz liny są zbędne.
  • Zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania ponieważ powietrze również tłoczone jest między dwie membrany a nie tylko do środka hali. W ten sposób wewnątrz hali panuje niższe ciśnienie w porównaniu do hal o konstrukcji linowej (inna dystrybucja powietrza).
  • Oszczędność i komfort – lekkie i wytrzymałe materiały nie wymagają wpompowywania do hali tak dużego ciśnienia. Powietrze nie musi utrzymywać całego systemu konstrukcyjnych lin stalowych używanych w starszych technologiach dzięki czemu możemy zapewnić korzystniejsze ciśnienie wewnątrz hali w porównaniu z halami w konstrukcji linowej.
  • Większy kąt wznoszenie ścian hali (ok. 65O), co pozwala na wykorzystanie całego placu gry łącznie z wybiegami.
  • Do montażu i demontażu typowej hali „orlikowej” potrzeba 12-16 osób, zaś hali nad pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim 25-30 osób. Redukujemy w ten sposób o blisko 2/3 ilość osób potrzebnych do montażu/demontażu hali w porównaniu z halami linowymi.
  • Łatwość przechowywania – powłoka hali składa się z kilku części, które są transportowane i magazynowane na specjalnie do tego przeznaczonych wózkach w przygotowanym do tego celu pomieszczeniu.

 

Rys. A – typowa hala, B – hala w nowej technologii z większym kątem wznoszenia ścian ok. 65°

 System wentylacyjno-grzewczy w halach pneumatycznych

Jesteśmy w stanie dostarczyć rozwiązanie grzewcze na niemal każdy rodzaj paliwa: gaz, olej opałowy, pelet, CO itp. w zależności od możliwości i potrzeb inwestora. Poprzez nadmuch powietrza z dołu do góry otrzymujemy optymalna cyrkulację powietrza oraz równomierne ogrzanie hali. W przypadku awarii jednostki głównej lub braków w dostawie prądu uruchamiany jest automatyczny system awaryjny  napędzany silnikiem diesla, zapewniając właściwe ciśnienie w hali.

Oświetlenie hali pneumatycznej

Wykorzystywane przez nas membrany zapewniają przepuszczalność światła do wnętrza i równomierne jego rozproszenie co umożliwia korzystanie z hali w ciągu dnia bez włączania sztucznego oświetlenia. Po zmroku wykorzystujemy nowoczesne projektory LED, właściwie oświetlające pole gry oraz odporne na uderzenia piłki i zaprojektowane w taki sposób by nie uszkodzić powłoki hali.

 

Hala pneumatyczna

Fot. Hala z podwójną membraną i nowoczesnym oświetleniem ledowym dzięki, któremu można uzyskać
do 300 lx

Montaż hali do podłoża

Hale wiązane są z podłożem za pomocą specjalistycznego systemu kotew ziemnych oraz rur wkładanych do rękawów, które znajdują się na zakończeniu powłoki na całym jej obwodzie. System fartuchów przymocowanych do powłoki pozwala w sposób estetyczny i efektywny uszczelnić powłokę hali przy gruncie. To kolejna innowacja podwyższająca właściwości izolacyjne hali.

Hale pneumatyczne – komfort i bezpieczeństwo

Nasze hale produkowane są z powłok o bardzo dużej wytrzymałości na rozciąganie i rozrywanie zapewniających bezpieczeństwo i odpowiednią trudnopalność, odpornych na zmiany warunków klimatycznych i zapewniających łatwość usuwania zanieczyszczeń z powłoki. Powłoka hali jest elastyczna i miękka, a więc chroni użytkowników w przypadku kontaktu ze ścianą hali. Specjalne drzwi obrotowe, śluza powietrzna, specjalistyczne drzwi awaryjne z klamką antypaniczną zapewniają komfortowe i bezpieczne wejście/wyjście z hali uniemożliwiając jednocześnie przypadkową dekompresję. W razie potrzeby możliwe jest wykonanie śluzy,  którą do środka hali wjedzie ciężarówka z naczepą (TIR).

 

hala pneumatyczna

Fot. Trening na pełnowymiarowym boisku przykrytym nową halą pneumatyczną – ul. Meissnera, Gdańsk

Kompatybilność z systemem sztucznych traw

Do hal pneumatycznych mamy dedykowanych blisko kilkadziesiąt różnych systemów sztucznych traw. Szczególnie rekomendujemy systemy instalowane na matach elastycznych typu e-layer z wypełnieniem EPDM z recyklingu. Oczywiście wszystkie systemy są bezpieczne pod względem pożarowym i mają klasę min.  Cfl – s1. Każdy klient znajdzie optymalne rozwiązanie zarówno pod względem kosztowym jak i użytkowym.

 

Nowoczesne hale ciśnieniowe to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą trenować szczególnie piłkę nożną, tenis ziemny itp. w komfortowych warunkach, niezależnych od opadów atmosferycznych, wiatru i niskich temperatur. Zastosowane rozwiązania zapewniają wysoką efektywność, bezawaryjność oraz niskie koszty eksploatacyjne, czyniąc je bardzo atrakcyjnymi dla inwestorów.

 

Najnowsza hala w takim systemie została oddana w IV kwartale 2019 dla OSiR Ursus w Warszawie przy ul. Sosnkowskiego 3.

 

hala pneumatyczna

Fot. Hala w technologii podwójnej membrany nad boiskiem OSiR Ursus

 

Inne nasze realizacje:

– hala nad pełnowymiarowym boiskiem Kompleksu Sportowego przy ul. Meissnera 5 w Gdańsku

– hala nad boiskiem Orlik OSiR Białołęka przy ul. Kowalczyka/Krzyżówki w Warszawie

– hala nad boiskiem Orlik OSiR Mokotów przy ul. Kazimierzowskiej 58 w Warszawie

– hala na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej przy ul. Głębockiej 66 w Warszawie

– hala nad boiskiem pełnowymiarowym przy ul. Gerbutaviciaus 9 w Wilnie

 

hala pneumatyczna

Fot. Hala pneumatyczna

 

 

Autor: Emilian Lachowicz, Panorama Obiekty Sportowe

 

PANORAMA Obiekty Sportowe Sp z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

Panorama Obiekty Sportowe Sp. z o.o.

ul. Puławska 38, 05-500 Piaseczno

tel. +48 22 726 35 53

Dział handlowy: tel. + 48 504 477 857

e-mail: biuro@panoramaos.pl

http://www.panoramaos.pl/

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in