Green On Energy zbuduje farmę wiatrową, która zasili osiedla

16.05.2023

Green On Energy przystąpiło do realizacji farmy wiatrowej, która ma zasilić inwestycje mieszkaniowe i biurowe firmy PROFBUD.

 

Green On Energy

 

Green On Energy, spółka powiązana kapitałowo z warszawskim deweloperem, firmą PROFBUD, rozpoczęła prace przygotowawcze dotyczące budowy własnej farmy wiatrowej. Jest to pierwszy deweloper z branży mieszkaniowej w Polsce, którego zielony prąd wygenerowany z farmy wiatrowej zasili realizowane inwestycje mieszkaniowe oraz biurowe.

Projekt farmy Green On Energy, zlokalizowanej w powiecie radomskim, zakłada montaż 7 sztuk turbin o łącznej mocy przyłączeniowej 14,8 MW. Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej ma nastąpić w II połowie 2024 r. i umożliwi dostarczenie na preferencyjnych warunkach zielonej energii do nowo powstających inwestycji dewelopera.

Elektrownia wiatrowa jest pierwszym etapem i elementem długofalowej, ekologicznej strategii firmy PROFBUD. W dalszej kolejności planowana jest również budowa instalacji fotowoltaicznej w pobliskim rejonie, a następnie realizacja magazynu energii elektrycznej powstałej z odnawialnych źródeł energii.

Pierwszą inwestycją dewelopera, do której zostanie dostarczona energia z farmy wiatrowej Green On Energy, będzie ekologiczne miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. Projekt opiera się na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. W ramach tej idei mieszkańcom zagwarantowano wyposażenie domów m.in. w gruntowe pompy ciepła, rekuperację, świadomą gospodarkę zasobami wodnymi, a także czynną energię wytworzoną z odnawialnych źródeł energii w celu zasilania potrzeb energetycznych domów bezpłatnie przez 20 lat.

 

Green On Energy

 

Elektrownia wiatrowa On Energy będzie więc największym, jednak nie jedynym przedsięwzięciem spółki na rzecz ekologii. W standardzie obecnie realizowanych inwestycji można znaleźć również inne ekologiczne rozwiązania, takie jak: panele fotowoltaiczne, ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, zbiorniki retencyjne na wodę deszczową czy windy z odzyskiem energii. Zielona energia płynąca z farmy wiatrowej zasili także nowo powstające inwestycje komercyjne, w tym zrealizowany w 2019 r. budynek biurowy Vector+ na warszawskiej Woli, mający zielony certyfikat BREAM Very Good.

Rozpoczęcie budowy elektrowni wiatrowej planowane jest na przełomie III i IV kwartału 2023 r. Produkcja energii elektrycznej ma nastąpić z kolei w II połowie 2024 r.

 

Czytaj także:

Farma wiatrowa Racibórz – nowa inwestycja Taurona

Farma wiatrowa w Warblewie

Farma fotowoltaiczna Przykona – nowa instalacja EDP Renewables

 

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in