GeoVIB2024 – Geotechniczne Vademecum Inżyniera Budowlanego

08.05.2024

GeoVIB2024 to edukacyjne spotkanie dotyczące zagadnień geotechnicznych. Odbędzie się 15 maja 2024 r. w Warszawie.

 

GeoVIB2024

 

GeoVIB2024 – Geotechniczne Vademecum Inżyniera Budowlanego umożliwia spotkanie blisko 200 osób z branży. W programie organizatorzy przewidzieli dziewięć praktycznych wystąpień:

  • Projekt geotechniczny – jak lepiej projektować w geotechnice – Witold Bogusz
  • Czego nas uczą awarie konstrukcji geotechnicznych – Bolesław Kłosiński
  • Posadowienie konstrukcji drogowych na gruntach o niskiej nośności – zagadnienia niestandardowe – Kazimierz Gwizdała
  • RID II – Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych – Renata Cichos-Kabut
  • Jak to się stało? Analiza przypadku – Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
  • Sondowania statyczne CPTU – w pułapce popularności – Paweł Łęcki, Piotr Zieliński
  • Projektowanie i badania tworzyw gruntowocementowych – ryzyka i postęp technologiczny – Jarosław Rybak
  • Korzyści i zagrożenia we wzmacnianiu słabego podłoża kolumnami sztywnymi – Jerzy Świniański
  • Rekonstrukcja renesansowych, ziemnych budowli obronnych – Bastiony Żubr i Gertruda w Gdańsku – Marcin Blockus

Celem pierwszego referatu GeoVIB2024 jest próba odpowiedzi na szereg pytań powiązanych z opracowywaniem „projektu geotechnicznego”. Jaką funkcję powinien on pełnić w swoich oryginalnych założeniach? Dlaczego właściwie nie jest on projektem? Czym stał się w naszej krajowej praktyce? Czy jego wprowadzenie w ramach rozporządzenia w sprawie geotechnicznych warunków posadawiania z 2012 r. przyczyniło się przez ostatnie 12 lat do poprawy projektowania w Polsce? Co można poprawić w kwestiach opracowywania projektów geotechnicznych? Czy skupiać się na wymaganiach formalnych czy na funkcji celu „projektu geotechnicznego”? W referacie porównane zostanie podejście do tego dokumentu w Polsce oraz za granicą. Omówiona zostanie również oczekiwana zawartość „projektu geotechnicznego” według założeń Eurokodu 7 drugiej generacji. Referat przedstawi ogólne dobre praktyki w jego opracowywaniu, uwzględniając doświadczenia zagraniczne. Ma również na celu otwarcie szerszej dyskusji dotyczącej tego dokumentu w świetle nadchodzących zmian, aby „projekt geotechniczny” mógł spełniać swoją zakładaną funkcję i realnie poprawiać jakość projektowania geotechnicznego w Polsce.

Bolesław Kłosiński natomiast podzieli się doświadczeniami z awarii wykopów i innych konstrukcji geotechnicznych. Prof. Kazimierz Gwizdała opowie o nietypowych zjawiskach, czasami umykających podczas standardowego projektowania nasypów i obiektów mostowych. Ważnym zagadnieniem będą kwestie materiałowe gruntocementu w związku z coraz powszechniejszym stosowaniem takich materiałów we wzmocnieniach podłoża i fundamentowaniu.

W programie GeoVIB2024 również: sonda CPTU (jak unikać błędów i dobrze używać wyników w projektowaniu), jak unikać wypadków na budowie i jakie są ich przyczyny, korzyści i ryzyka bardzo popularnej metody wzmacniania podłoża kolumnami sztywnymi oraz czego można się nauczyć z renesansowych metod budowy.

Celem spotkania jest dzielenie się doświadczeniami z badań, projektowania i wykonawstwa konstrukcji geotechnicznych oraz stworzenie miejsca z życzliwą atmosferą, umożliwiającą twórczą rozmowę i wzorowanie się na najlepszych rozwiązaniach oraz unikanie takich, którymi zwykle nie lubimy się chwalić. Idea konstruktywnego tworzenia rekomendacji na podstawie sukcesów i niepowodzeń obecna jest w innych dziedzinach życia. Dobry przykład stanowi lotnictwo, które dzięki wyciąganiu wniosków z często tragicznych zdarzeń i wdrażaniu ich w praktyce, uchodzi za najbezpieczniejszy środek transportu.

Spotkanie będzie przydatne dla osób decyzyjnych w procesach budowlanych, obejmujących geoinżynierię zarówno na etapie planowania i projektowania, jak i budowy, odbioru oraz eksploatacji.

 

Szczegóły i warunki uczestnictwa na: www.vib.edu.pl

 

 

Czytaj także:

WPPK 2024 – Ogólnopolskie Warsztaty Pracy Projektanta Konstrukcji

Polski Kongres Klimatyczny 2024

III Kongres ESG Polska Moc Biznesu

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in