Energooszczędność konstrukcjach stalowych

10.09.2008

Mostkami cieplnymi nazywamy miejsca w przegrodach budynku, które charakteryzują się większą, niż w ich pozostałej części, gęstością strumienia ciepła, spowodowaną m.in. zastosowaniem materiału o większej przewodności cieplnej niż w pozostałej części przegrody („materiałowy mostek cieplny”).

W miejscu występowania mostka cieplnego dochodzi do obniżenia temperatury wewnętrznej powierzchni przegród. Gdy temperatura powierzchni nienasiąkliwego materiału jest niższa od punktu rosy powietrza w jego sąsiedztwie, występuje wówczas zjawisko powierzchniowej kondensacji pary wodnej zawartej w powietrzu.

Obiekty o stalowej konstrukcji nośnej, w tym przede wszystkim budynki halowe (magazyny, obiekty produkcyjne, handlowe itp.) są szczególnie wrażliwe na lokalne niedoskonałości materiałowe, konstrukcyjne i wykonawcze, które w przypadku wystąpienia zjawiska kondensacji pary wodnej stają się zalążkiem procesów korozyjnych elementów zarówno stalowego ustroju nośnego, jak i elementów tzw. lekkiej obudowy. Najbardziej newralgicznymi miejscami są połączenia zadaszeń wspornikowych z konstrukcją stalową nośną; połączenia balkonów o konstrukcji stalowej ze stalowymi słupami; połączenia stalowych belek stropowych w miejscach rozdziału stref o różnych temperaturach ich użytkowania.

Firma Schöck proponuje nam zastąpienie standardowego rozwiązania ww. połączeń łącznikami Isokorb® KST, będących perfekcyjną kombinacją elementów ze stali szlachetnej w otulinie termoizolacyjnej. Tam gdzie standardowo pojawiają się mostki cieplne skutkujące również większym zużyciem energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń, bardzo dobrze przewodzącą stal zastępujemy łącznikiem Isokorb® KST, czyli izolacją cieplną  i stalą szlachetną. Średnia wartość przewodności cieplnej Schöck Isokorb® KST jest niższa nawet do około 90% w odniesieniu do standardowych rozwiązań.

Wykorzystana w Schöck Isokorb® typ KST stal nierdzewna odpowiada materiałowi nr 1.4401, 1.4404, 1.4571 – III klasy odporności na korozję. Przy łączeniu Schöck Isokorb® KST z ocynkowaną lub zabezpieczoną antykorozyjnie płytą czołową nie występuje ryzyko korozji.

Kontaktowej z uwagi na to, że powierzchnia metalu nieszlachetnego (stalowa płyta czołowa) jest znacznie większa od powierzchni ze stali nierdzewnej (śruby, podkładki).

Schöck Isokorb® typ KST można stosować jako element pojedynczy lub jako blok poszczególnych modułów. Typ podstawowy KST składa się z modułu ZST, modułu QST i wkładek izolacyjnych o grubości 20 i 30 mm.

Głównym obciążeniem typu podstawowego KST jest siła poprzeczna w kierunku Z oraz moment wokół osi Y. Moduł KST-ZST służy do przejmowania sił rozciągających. Składa się z materiału izolacyjnego (180/60/80 mm) i dwóch nierdzewnych prętów gwintowanych z odpowiednimi nakrętkami. Zewnętrzne podwójne podkładki mają zaokrągloną powierzchnię, co jest korzystne pod kątem zmęczenia konstrukcji. W połączeniu z modułem KST-QST możliwe jest również przejmowanie siły ściskającej ograniczonej do 1/3 nośności na rozciąganie.

Moduł KST-QST służy do przejmowania sił ściskających i poprzecznych. Moduł składa się z materiału izolacyjnego (180/80/80 mm), dwóch nierdzewnych prętów gwintowanych z odpowiednimi nakrętkami oraz przyspawanego profilu zamkniętego. Profil zamknięty przenosi siły poprzeczne. Element może przejąć siły w kierunku X, Y oraz Z. W obrębie złącza KST moduł KST-QST znajduje się w obszarze, w którym występuje nacisk.

Właściwy dobór typów poszczególnych segmentów gwarantuje nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa konstrukcji i jej użytkowalności przy zachowaniu racjonalnego stosunku kosztów wykonania złączy do kosztów eksploatacji wynikających z zastosowania tradycyjnych rozwiązań.

{mospagebreak}

Firma Schöck zapewniła projektantom również profesjonalny program, dzięki któremu mogą oni nie tylko dokonać niezbędnych obliczeń założonego łącznika czy też całego bloku złożonego z poszczególnych elementów Isokorb® KST, lecz również mogą dokonać optymalizacji wymiarowanego połączenia wykorzystując do tego programową funkcję wyszukiwania optymalnego rozwiązania dla założonych profili przy określonych warunkach obciążeniowych. Łatwy i przejrzysty interfejs pozwala na chronologiczne przeprowadzenie obliczeń zachowując niezbędną kontrolę nad procesem wymiarowania. Otrzymane wyniki możemy wyeksportować do edytora tekstu, a szkice konstrukcyjne do programów graficznych w postaci plików *.dxf.

Schöck Isokorb® typ KST charakteryzuje wysoka jakość produktu, niezbędna wytrzymałość, łatwość projektowania, co w połączeniu z łatwym, a tym samym bezawaryjnym montażem daje nam właściwe bezpieczeństwo konstrukcji i komfort w użytkowaniu obiektów o konstrukcji stalowej.

Gdzie stosować Schöck Isokorb® typ KST?

Łączniki te możemy zastosować zarówno w połączeniach elementów wspornikowych w konstrukcjach stalowych, jak i w połączeniach elementów podpartych słupami. Daje to projektantom możliwość użycia tych łączników do modernizacji istniejących obiektów: np. montaż pod konstrukcji nośnych dla dodatkowych szklanych fasad ozdobnych, balkonów, zadaszeń, jak również do realizacji nowo projektowanego obiektu.

W pierwszej kolejności projektant koncentruje się na zabezpieczeniu miejsc, w których gęstość strumienia ciepła jest największa: elementy zadaszenia o konstrukcji stalowej mocowanej do głównego ustroju nośnego obiektu (hale o konstrukcji stalowej nośnej i tzw. lekkiej obudowie ścian zewnętrznych).

Schöck Isokorb® typ KST powinniśmy również zastosować dla zabezpieczenia termicznego miejsc, w których ciągły element stalowy przenika się ze ścianą oddzielającą dwa pomieszczenia o różnych temperaturach użytkowych (np. komory chłodni).

Z uwagi na to, iż w obrębie warstwy termoizolacyjnej łączniki Isokorb® typ KST obowiązują taki same środki ochrony przeciwpożarowej jak dla całej konstrukcji nośnej obiektu – łączniki te można z powodzeniem stosować dopasowując ich zabezpieczenie przeciwpożarowe do wymogów danej strefy pożarowej w taki sam sposób jak dla całej konstrukcji. Daje nam to możliwość dowolnego kształtowania projektowania konstrukcji nośnych stropów, antresol, pomostów, schodów itp., zabezpieczonych przeciwpożarowo zgodnie z obowiązującymi przepisami, a tym samym bezpiecznych dla ich użytkowników.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in