Elektrownia Gubin będzie zmodernizowana

27.01.2022

Elektrownia Wodna Gubin przejdzie modernizację. Zostaną w niej wymienione m.in. dwa hydrozespoły, a trzeci przejdzie całkowity remont.

 

Elektrownia Gubin, należąca do PGE Energia Odnawialna, poprzez przebudowę będzie w stanie działać bezawaryjnie przez następne 40 lat, zwiększając swoje możliwości produkcyjne z obecnych 4405 do 4845 MWh. Zaspokoi to zapotrzebowanie na energię elektryczną blisko 2000 gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym. Następnie odnowiony będzie hydrozespół Hz 1, w tym: aparat kierowniczy, wirnik, łożysko nośne i główne oraz generator transformatora.

 

Elektrownia Gubin

Fot. Kent/Wikipedia

 

Elektrownia Gubin jest jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce Wybudowano ją w 1905 r. w korycie rzeki Nysa Łużycka. Ma trzy hydrozespoły z turbiną Kaplana o łącznej mocy blisko 1,1 MW.

Inwestycję dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczając na ten cel ponad 6 mln zł.

– Co ważne, modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin wpisuje się w rozwój zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowane zostaną tu rozwiązania chroniące bioróżnorodność i harmonijne funkcjonowanie organizmów rzecznych, w tym lokalnych gatunków ryb. To doskonały przykład połączenia ekologii z ekonomią, wielowiekowego dziedzictwa w zakresie wykorzystywania hydroenergetyki z nowoczesną technologią – powiedział Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie wszystkich prac. PGE Energia Odnawialna planuje zakończenie modernizacji elektrowni w I kwartale 2024 r.

Modernizacja elektrowni wodnej w Gubinie to kolejna tego typu inwestycja realizowana w ostatnim czasie przez PGE Energia Odnawialna. W 2021 r. gruntownie wyremontowano Małą Elektrownię Wodną Myczkowce. Obecnie prowadzone są prace przy Elektrowni Wodnej Dębe oraz prowadzone jest postępowanie przetargowe na modernizacje Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar.

 

Przeczytaj też:

Elektrownia wodna Wrocław II w modernizacji

Mała elektrownia wodna ze śrubą Archimedesa

Elektrownia wodna nowej generacji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.