Szkło przeciwsłoneczne na fasadzie – komfort pod kontrolą!

Artykuł sponsorowany

28.01.2022

Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach lub niedostateczna ilość światła w domu czy biurze to skutek źle dobranych przeszkleń i przyczyna gorszego samopoczucia użytkowników przestrzeni. Idealny scenariusz zarządzania nasłonecznieniem zakłada wypełnianie wnętrza naturalnym światłem przez jak największą część dnia i jednoczesne niedopuszczanie do jego przegrzewania. Niemożliwe? A jednak! Obie te kwestie godzi szkło selektywne nowej generacji.

 

Saint-Gobain Tower, siedziba firmy w Paryżu. Fot. Laurent Kronental

 

Rozwój technologii w sektorze stolarki otworowej sprawił, że na rynku dostępne są obecnie produkty, do których doskonale pasuje powiedzenie „mieć ciastko i zjeść ciastko”. Innymi słowy – możemy cieszyć się widokiem po drugiej stronie szyby oraz maksymalnym komfortem świetlnym i termicznym bez konieczności przysłaniania okien, nawet w samym środku upalnego lata. Wysoko transparentne szkło przeciwsłoneczne w oknach wpływa pośrednio na nasze samopoczucie w aspekcie fizycznym i psychicznym – jest swego rodzaju „pomostem” łączącym człowieka z naturą. Światło reguluje niektóre procesy zachodzące w ludzkim ciele, optymalna temperatura otoczenia ułatwia pracę i wypoczynek, zaś niższe rachunki za prąd, wynikające z mniejszej konieczności stosowania klimatyzacji i sztucznego oświetlenia, dodatkowo poprawiają nastrój. Nie wspominając już o uldze, jaką odczuje środowisko naturalne. Na czym polega sekret szkła przeciwsłonecznego?

 

Czym jest szkło selektywne?

Szkło selektywne, obok absorpcyjnego i refleksyjnego, jest jednym z trzech rodzajów szkieł przeciwsłonecznych stosowanych w wielkoformatowych oknach i fasadach budynków przeszklonych w całości. Jako rozwiązanie najmłodsze, jest też opcją najbardziej nowoczesną, proekologiczną i obecnie najchętniej wybieraną przez architektów. Aby dowiedzieć się, co je wyróżnia, należy przyjrzeć się wszystkim powyższym wariantom.

 

Szyby ze szkła absorpcyjnego chronią wnętrza przed przegrzaniem, lecz pochłaniając energię słoneczną absorbują również sporo światła. Szkło refleksyjne zabezpiecza pomieszczenie przed przegrzaniem, jednak – działając niczym lustro – odbija zarówno ciepło, jak i światło słoneczne, co sprawia, że we wnętrzu jest niestety ciemniej. Szyby wykonane ze szkła selektywnego natomiast chronią przestrzeń przed nadmiernym nagrzewaniem się, bez strat dostępu do większej ilości naturalnego światła przez cały rok, zachowują neutralny wygląd, ale… Nie ma tu żadnego ALE! Ich sekret leży bowiem w odpowiednio dobranych parametrach oraz warstwie srebra redukującej promieniowanie podczerwone.

 

Szkło przeciwsłoneczne

 

Szkło przeciwsłoneczne, czyli harmonia parametrów

Po czym rozpoznać wysokiej jakości szyby przeciwsłoneczne ze szkła selektywnego? Poza efektem WOW, który wywołują niezrównaną estetyką fasady, oczywiście po parametrach technicznych – m.in. współczynnikach przepuszczalności energii słonecznej i światła.

 

Współczynnik przepuszczalności energii (solar factor, g) określa, ile procent ciepła z promieniowania słonecznego przenika przez szkło. W przypadku szkła selektywnego wartość g powinna być jak najniższa. Dzięki temu zyskujemy pewność, że szyba będzie skutecznie odfiltrowywała długofalowe promieniowanie podczerwone odpowiadające za wzrost temperatury powietrza w budynku. Współczynnik przepuszczalności światła (Lt) z kolei wskazuje, ile procent światła słonecznego przedostaje się przez oszklenie do środka. W tym przypadku im wyższy jest ten parametr, tym bardziej doświetlona będzie przestrzeń. Selektywność natomiast wynika ze stosunku współczynnika przepuszczalności światła Lt do całkowitego współczynnika przepuszczalności energii g, czyli ilości światła widzialnego, jaka przechodzi przez szybę, do ilości promieniowania podczerwonego, które jest odbijane na zewnątrz. Im wyższa jej wartość, tym jaśniejsze wnętrza, a panująca w nich temperatura – bardziej optymalna.. Dostępne obecnie rozwiązania mogą pochwalić się selektywnością przekraczającą 2!

 

Temat selektywności doskonale ilustruje wysoko transparentne szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE® XTREME 61/29 (II), które niedawno zostało wprowadzone na rynek – wyjaśnia Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass. – Neutralny kolor szkła, niski współczynnik odbicia, ekstremalna selektywność na poziomie 2,1 – to jego wyróżniki. Potrójna warstwa srebra odfiltrowuje ponad 2/3 energii słonecznej (g), jednocześnie przepuszczając do wnętrza jeszcze więcej naturalnego światła dziennego. Dzięki temu możemy znacząco ograniczyć stosowanie energochłonnych systemów klimatyzacji lub w ogóle nie uwzględniać ich w projektach nowych obiektów, a także zminimalizować konieczność posiłkowania się sztucznym oświetleniem w ciągu dnia. COOL-LITE® gwarantuje komfort termiczny i świetlny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzi w zamkniętej przestrzeni bez generowania wysokich kosztów czy obciążania środowiska.

 

Poza spełnianiem obowiązujących norm budowlanych i uwzględnianiem aktualnych wyzwań ekologicznych w zakresie energooszczędności, ogromne znaczenie dla współczesnego budownictwa ma również wpływ architektury na samopoczucie i zdrowie człowieka.

 

Szkło przeciwsłoneczne

 

Światło i ciepło, czyli komfort do potęgi

Dostęp do naturalnego światła i przebywanie w optymalnym temperaturowo otoczeniu warunkuje prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Biorąc pod uwagę, że większość społeczeństwa spędza ok. 90% czasu w pomieszczeniach, przeszklenia, które zapraszają do środka światło dzienne i nie dopuszczają do przegrzania wnętrz, stają się kluczowym elementem każdego projektu architektonicznego.

 

Słońce reguluje nasz cykl dobowy, który zakłada aktywność dzienną. Poranne światło i jego właściwości działają na człowieka pobudzająco. Światło popołudniowe natomiast wycisza i uspokaja. Przebywając w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu, zacienionym żaluzjami czy takim, do którego przez okno wpada światło o zniekształconej barwie, zaburzamy nasz naturalny rytm. Trudniej wtedy zarówno o efektywność i koncentrację w pracy, jak i skuteczny relaks w domu. W ekstremalnych sytuacjach długotrwały deficyt promieni słonecznych prowadzi do spadku energii życiowej, obniżenia odporności organizmu, zaburzenia procesów metabolicznych, a nawet stanów depresyjnych.

 

Nasze samopoczucie w dużej mierze zależne jest także od temperatury panującej w pomieszczeniach. Przegrzanie organizmu może powodować rozdrażnienie, zmęczenie, spadek koncentracji, niekiedy także bóle głowy i inne dolegliwości fizyczne. I choć odczuwanie jest kwestią indywidualną, za komfortowy uznaje się stan, gdy ciało nie odczuwa ani zimna, ani ciepła. Badania pokazują, że temperatura pomieszczeń w porze letniej powinna oscylować w zakresie 23-25°C, w okresie jesienno-zimowym natomiast 20-21°C, by uznać ją za optymalną.

 

Szyby zespolone wykonane z wysokowydajnego szkła przeciwsłonecznego pozwalają mieć słońce i rachunki pod kontrolą. Ich zastosowanie zarówno w nowoczesnych projektach, jak i budynkach już istniejących, to najlepsza droga do zachowania idealnego balansu między naturalnym światłem a temperaturą w pomieszczeniach. Szkło selektywne pozwala użytkownikom czerpać korzyści z natury – bez nadmiernego jej obciążania.

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Szkło ognioochronne Vetrotech Saint-Gobain

Zielone fasady w architekturze

Szklane budownictwo przyjazne ptakom

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in