Dworzec w Nidzicy to nowy obiekt, wybudowany w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych. Zastąpił on stary i niefunkcjonalny budynek.
Dworzec w Nidzicy został oddany do użytku 9 października 2020 r. Nowoczesną stację kolejową wyposażono w ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, ogólnodostępne toalety z przewijakami dla niemowląt, zadaszoną poczekalnię zewnętrzną, a także rozwiązania architektoniczne i użytkowe, dzięki którym cały obiekt i jego najbliższe otoczenie są w pełni przystosowane do obsługi wszystkich podróżnych, niezależnie od ich stanu zdrowia, kondycji fizycznej czy wielkości bagażu, z którym podróżują.
Budynek pozbawiony jest barier architektonicznych i zastosowano w nim wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych, m.in. brak progów, szerokie przejścia, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, dotykowe plany dworca oraz odpowiednio przystosowane toalety. Na dworcu w Nidzicy umieszczono pomieszczenia kasy biletowej oraz urządzenia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, na który składają się wyświetlacze z informacjami o odjazdach i przyjazdach pociągów oraz nagłośnienie do komunikatów głosowych. Dworzec w Nidzicy powstał w ramach programu Innowacyjnych Dworców Systemowych, dlatego został wyposażony także w rozwiązania proekologiczne, takie jak panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Całości dopełniają systemy bezpieczeństwa: monitoring oraz sygnalizacja włamania i napadu.
Zagospodarowano również przestrzeń wokół dworca. Wykonano nowe nawierzchnie, 7 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami oraz takie elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci i pojemna wiata rowerowa z dwoma stacjami naprawy jednośladów. Nową funkcję będzie pełniła dawna rampa, która zamieniona została w strefę relaksu.
Generalnym wykonawcą robót budowlanych była firma A-Projekt Sp. z o.o. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 17,5 mln zł. Budowa była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.
Obiekt powstał jako jeden z tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego projektu Polskich Kolei Państwowych, w ramach którego w całym kraju do 2023 r. powstanie 40 niewielkich, nowoczesnych i proekologicznych dworców.
Źródło: MI
Przeczytaj też: Dworzec PKP SA w Białymstoku otwarty. ZDJĘCIA
Modernizacje dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy
Modernizacja linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu