Dworzec w Bolesławcu zostanie przebudowany

10.04.2020

Rozpoczynają się prace przy modernizacji dworca w Bolesławcu w celu jego unowocześnienia oraz przywrócenia jego historycznego wyglądu.

 

 

Renowację przejdzie fasada dworca w Bolesławcu, której detale architektoniczne podkreśli nowa iluminacja. Wyburzone mają być wszystkie niehistoryczne, później wykonane przybudówki, co ma na celu przywrócenie jego pierwotnego wyglądu. Zostaną wymienione: stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachowe, część stropów oraz wzmocniona będzie konstrukcja dachu. Zrewitalizowane zostaną zabytkowe stropy w poczekalni oraz kolebkowy w pomieszczeniu dla rodziców z dziećmi. Unowocześniona będzie strefa obsługi podróżnych (kasy, poczekalnia, toalety), łączaca się z przestrzenią handlową. W poczekalni zainstalowany zostanie nowoczesny system dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) oraz system informacji głosowej.

Obiekt ma zostać również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. dzięki likwidacji barier architektonicznych, wykonaniu ścieżek prowadzących i oznaczeń w alfabecie Braille`a, a także multisensorycznym mapom dla osób niewidomych i niedowidzących.

Na dworcu mają działać nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu, urządzenia przeciwpożarowe. Wymienione zostaną także pozostałe instalacje oraz zainstalowany będzie system BMS (Building Management System) kontrolujący pracę urządzeń i instalacji. W budynku zostaną wykorzystane rozwiązania ekologiczne, m.in. energooszczędne oświetlenie LED czy ocieplenie przegród budowlanych.

Na zewnątrz dworca powstanie wiata i parking rowerowy, a także zamontowane zostaną elementy małej architektury.

Dworzec w Bolesławcu został wybudowany w 1845 r. i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Jej koszt to 13,5 mln zł. Jest finansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków własnych PKP SA.

 

 

W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 PKP SA przebudowała już osiem dworców kolejowych w województwie dolnośląskim: Żarów, Święta Katarzyna, Siechnice, Smardzów Wrocławski, Jawor, Strzelin, Chojnów i Zgorzelec. Aktualnie w modernizacji pozostają dworce: Wałbrzych Główny, Szklarska Poręba Główna, Boguszów Gorce Zachód, Imbramowice, Malczyce, Kąty Wrocławskie i Smolec.

 

Źródło: MI

 

Czytaj także: Dworce w Dolinie Popradu – modernizacja i rozbudowa

Nowy dworzec kolejowy w miejscowości Czeremcha

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.