Droga ekspresowa S5 Poznań-Wrocław gotowa

16.12.2019

Droga ekspresowa S5 łączy Poznań i Wrocław. Budimex zakończył właśnie prace na 18,9-kilometrowym, ostatnim jej odcinku.

 

 

Prace na drodze ekspresowej S5 Budimex rozpoczął w styczniu 2018 r. Realizacja była prowadzona w trybie „projektuj i buduj” na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu. Wybudowano w sumie 22 obiekty inżynieryjne i węzły drogowe Czempin oraz Kościan Północ. Powstały miejsca obsługi podróżnych „Kokorzyn” i „Sierakowo” oraz drogi dojazdowe i technologiczne.

– W realizację zadań na trasie zaangażowanych było około pół tysiąca osób. Wykonaliśmy około 2,5 mln m³ robót ziemnych oraz wbudowaliśmy 0,3 mln t masy bitumicznej, zastosowaliśmy także innowacyjne narzędzia kontroli – mówi Bartłomiej Syguła, zastępca dyrektora kontraktu. – Podczas realizacji projektu, oprócz tradycyjnych sprzętów geodezyjnych, wielokrotnie korzystaliśmy z pomiarów wykonywanych metodą fotogrametrii z użyciem dronów. Część robót, dotychczas wykonywanych siłą ludzkich rąk, zrealizowaliśmy w sposób zdecydowanie bardziej zautomatyzowany, wykorzystując w tym celu m.in. metody ślizgowe czy modele 3D.

Zautomatyzowano sposób zabezpieczenia placu budowy, stosując czujniki ruchu oraz monitoringu z dostępem on-line. Unowocześniono również proces ważenia materiałów dostarczanych na budowę.

Wartość inwestycji wyniosła 292,1 mln zł.

 

 

Droga ekspresowa S5 w województwie wielkopolskim o długości ponad 160 km i wartości inwestycyjnej blisko 5,5 mld zł została zrealizowana. Czas przejazdu pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem skróci się o 20 minut.

 

 

Przeczytaj też: S5 od Radomicka do Leszna gotowa

Oddano do ruchu S5 na odcinku Leszno Południe-Kaczkowo

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.