Czy izolacje polimocznikowe są podatne na uszkodzenia/przebicia i jak można naprawić uszkodzenia?

09.06.2016

Izolacje polimocznikowe to z reguły materiały bardzo mocne i elastyczne. Są odporne na uderzenia oraz przebicie. Podczas normalnego użytkowania nie ulegają zniszczeniu.

Zazwyczaj za uszkodzenia izolacji odpowiedzialne są ekipy budowlano-remontowe, które wykonują swoje zadania już po nałożeniu izolacji (etap wykończeniowy). Najczęściej spotykane uszkodzenia to przebicia ostrym narzędziem lub przecięcia, np. szlifierką kątową. Należy je naprawiać materiałem tej samej klasy, tj. żywicami polimocznikowymi. Nie ma jednak potrzeby uruchamiania agregatu natryskowego, aby naprawić 1 m2 powierzchni. Obecnie dostępne są na rynku systemy naprawcze dedykowane małym powierzchniom. Wielką zaletą izolacji polimocznikowych jest to, iż są one trwale zespolone z podłożem i w przypadku przebicia nie następuje migracja wody pod izolację.

Izolacja o grubości 2 mm w zupełności wystarcza, aby zapewnić poprawną hydroizolację np. basenu. Polimoczniki charakteryzują się dobrą elastycznością i przykrywają rysy w betonie (spełniają klasę A5 wg PN-EN 1062-7). W szczególnych przypadkach, np. w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia, można zastosować warstwę izolacji o grubości 3 mm. Do basenów polimocznik nadaje się doskonale ze względu na dobrą przyczepność nie tylko do betonu, ale także do metalu czy PVC. Izolacja takiego basenu polimocznikiem nie wymaga stosowania do uszczelniania detali dodatkowych materiałów.

 

Karina Dąbrowska

główny technolog Alma-Color Sp. z o.o.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in