Mimo wielu niepokojących zjawisk zachodzących w sektorze budowlanym w całej Europie, podczas styczniowego Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future 2023 w Poznaniu, zorganizowanego przez Grupę MTP i Polski Związek Pracodawców Budownictwa, nie brakowało słów może jeszcze nie całkiem optymistycznych, ale dających nadzieję na niedaleką lepszą przyszłość.
Na początku forum Build4Future 2023 odbyła się debata wprowadzająca do forum. Marek Zuber, ekonomista i analityk finansowy, oraz Dariusz Blocher z Budimeksu próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy grozi nam upadek polskiego budownictwa. Choć wojna za naszą wschodnią granicą wciąż trwa, wysoka inflacja dusi popyt na rynku, a zaciskanie pasa przez państwo niemal zamraża rynek kredytów hipotecznych, eksperci nie tracą optymizmu. Według nich perspektywy makroekonomiczne dla polskiej gospodarki i budownictwa nie wyglądają tak źle, a prognozy na najbliższe lata są całkiem obiecujące.
Po tej debacie rozpoczął się panel dyskusyjny poświęcony budownictwu mieszkaniowemu i przemysłowemu oraz rynkowi materiałów budowlanych w dobie kryzysu. Z gośćmi rozmawiał Szymon Jungiewicz z firmy PMR Ltd. Uczestnicy mówili o trwającym kryzysie w branży i szansach powrotu do normalności, o możliwościach ponownego pojawienia się wysokiego poziomu inwestycji w segmencie mieszkaniowym i przemysłowym czy produkcji materiałów, maszyn i urządzeń budowlanych. Dużo rozmawiano o nowych technologiach w budownictwie, stabilizacji kosztów produkcji oraz skomplikowanej sytuacji na rynku pracy. W dyskusji udział wzięli: Anna Karyś-Sosińska z Budimeksu, Marcin M. Kruk z Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny, Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości, Janusz Komurkiewicz ze Związku Polskie Okna i Drzwi oraz firmy Fakro, Przemysław Janiszewski ze spółki Unibep oraz dr inż. Krzysztof Kaczorek z Polskiego Towarzystwa Politechnicznego.
W debacie „Największe inwestycje infrastrukturalne 2023–2030 – szanse i zagrożenia” Konrad Wyrwas z PZPB rozmawiał z: Arnoldem Breschem, prezesem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, ministrem Tomaszem Żuchowskim, generalnym dyrektorem dróg krajowych i autostrad, prof. nadzw. dr. hab. Przemysławem Drapałą z Kancelarii JDP, Arturem Popko, prezesem Budimeksu, Adrianem Furgalskim z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, Andrzejem Sidło z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Kamilem Marjankiem z firmy Foamax. Mówili oni o dużych projektach infrastrukturalnych, które mają pomóc w przejściu okresu kryzysowego w szeroko pojętym obszarze budownictwa. Czy będą środki na ich realizację? Które przedsięwzięcia mają szanse na realizację, a które mogą być wstrzymane? Czy powrócą do normalności poprzerywane łańcuchy dostaw materiałów budowlanych, maszyn i urządzeń niezbędnych do sprawnego realizowania dużych inwestycji? Jakie są koncepcje uniknięcia poważnych perturbacji i ponownego wejścia na ścieżkę wzrostu? To były główne zagadnienia tej debaty.
Tematem ekonomii i finansów w polskim budownictwie w obliczu kryzysu zakończono spotkanie branży budowlanej w Poznaniu podczas Build4Future 2023. Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge rozmawiał z Katarzyną Kowalską z KUKE, Anną Łopaciuk z BGK, Krzysztofem Pietraszkiewiczem ze Związku Banków Polskich, Damianem Kaźmierczakiem z PZBP, dr Lidią Stępińską-Ustasiak z Łukasiewicz – ORGMASZ oraz Piotrem Bielskim z Santander Bank Polska. Mowa była o pieniądzach na inwestycje, inflacji i polityce klimatycznej w sektorze finansów, a także o funduszach publicznych na inwestycje infrastrukturalne i prywatnych na budownictwo mieszkaniowe oraz przemysłowe, w końcu o polityce kredytowej i ubezpieczeniowej banków oraz firm ubezpieczeniowych.
Przeczytaj też:
Build 4 Future 2021 – branża ma się dobrze
Eksport materiałów budowlanych – perspektywy na 2023 rok
Deficyt pracowników na budowach