Czy urządzenie ciśnieniowe podlega dozorowi technicznemu? Jakie wymagania trzeba spełnić, aby eksploatować zgodnie z przepisami urządzenie podlegające dozorowi technicznemu? Takie i inne, podobne pytania często są zadawane ekspertom Urzędu Dozoru Technicznego.
Poza projektantami i osobami sprawującymi nadzór techniczny, na podobne pytania odpowiedzi szukają również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy budynków oraz osiedli mieszkaniowych w aspekcie urządzeń montowanych w kotłowniach, zasilających budynki mieszkalne w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową. W artykule zostaną wyjaśnione i przybliżone te zagadnienia, które będą przydatne w szczególności osobom odpowiedzialnym za eksploatację tych urządzeń.
Fot. © Lubos Chlubny – stock.adobe.com
Urządzenia podlegające dozorowi technicznemu w kotłowniach
Rodzaje urządzeń technicznych, które podlegają dozorowi technicznemu, określone zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu [1], nazywanym rozporządzeniem rodzajowym.
W rozporządzeniu wyszczególniono jako podlegające dozorowi technicznemu m.in. urządzenia ciśnieniowe, w tym:
- kotły cieczowe o pojemności większej niż 2 l, przeznaczone do podgrzewania cieczy bez zmiany jej stanu skupienia, z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej, z wyjątkiem kotłów cieczowych w instalacjach systemu otwartego;
- zbiorniki stałe przeznaczone do magazynowania cieczy lub gazów albo prowadzenia w nich procesów technicznych, dla których iloczyn nadciśnienia i pojemności jest większy niż 50 barów x litr, a nadciśnienie jest wyższe niż 0,5 bara.
Aby można było zgodnie z prawem eksploatować urządzenie techniczne podlegające dozorowi technicznemu, używający musi zgłosić je do dozoru technicznego i uzyskać decyzję zezwalającą na eksploatację, wydaną przez organ właściwej jednostki tego dozoru – zazwyczaj w przypadku wspólnot mieszkaniowych jest to Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Mówi o tym art. 14 ustawy o dozorze technicznym [2].
W dalszej części artykułu:
Formy dozoru technicznego dla wybranych urządzeń w kotłowniach
Dokumentacja wymagana dla decyzji zezwalającej na eksploatację
Cały artykuł dostępny jest w numerze 3/2024 miesięcznika „Inżynier Budownictwa”
Tomasz Ługowski
główny specjalista koordynacji inspekcji
Wydział Urządzeń Ciśnieniowych Departament Techniki Urzędu Dozoru Technicznego
Literatura
1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz.U. z 2012 r. poz. 1468).
2. Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz.U. z 2000 r. poz. 1321 z późn. zm.).
>>> Odnawialne źródła energii w systemach grzewczych w budynku jednorodzinnym
>>> iGRID – inteligentne zarządzanie siecią ciepłowniczą
>>> Pierwszy w historii kocioł na czysty wodór do zastosowań komercyjnych gotowy do testów