Dworzec w Łukowie przejdzie modernizację

13.01.2023

Dworzec w Łukowie zostanie gruntownie wyremontowany. Zyska także dodatkową funkcjonalność – powstanie w nim sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

 

Dworzec w Łukowie

 

Dworzec w Łukowie został wybudowany w 1866 r., a następnie przebudowany po wojnie w latach 1919–1921. Teraz zostanie wyremontowany. Renowację przejdzie elewacja dworca. Zostanie ona pomalowana na jasnoszary kolor, natomiast detale, m.in. kolumny jońskie, portyk wejściowy, maszkarony czy gzymsy, będą koloru czystej bieli. Zostaną odtworzone na wzór historycznych drzwi i okna w kolorze ciemnobrązowym. Dach pokryty będzie miedzianą blachą. Renowację przejdą również schody przed wejściem głównym. Na fasadzie od strony peronów i miasta oraz na elewacjach bocznych zostaną umieszczone podświetlane napisy „Łuków”, wykonane z przestrzennych liter. Na fasadzie od strony peronów  zdecydowano się także na odtworzenie historycznego zegara z dwoma tarczami. Bryłę budynku dworca podkreśli nowa iluminacja nocna.

Dworzec w Łukowie we wnętrzu będzie prezentował się nowocześnie (nowe oprawy oświetleniowe, podświetlany sufit), ale wprowadzone będą także elementy nawiązujące do historii obiektu, tj. odtworzenie na wzór historycznych okien i drzwi, boazerii i posadzki ze wzorem w szachownicę. W holu znajdą się poczekalnia za szklanym przepierzeniem, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, defibrylator, stacja ładowania urządzeń mobilnych oraz ławki. Będzie można się z niego dostać bezpośrednio do foyer sali widowiskowej, a także do toalet. Na parterze przewidziano jeszcze niewielkie pomieszczenie na wynajem, z możliwością sprzedaży w nim biletów.

W ramach modernizacji zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, a korzystanie z obiektu będzie wygodniejsze dzięki wprowadzeniu takich rozwiązań jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe budynku i jego otoczenia.

Dworzec w Łukowie zyska również rozwiązania przyjazne środowisku, m.in. nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Poprzez wymianę okien i drzwi, a także wprowadzeniu kurtyn powietrznych ograniczone zostaną straty ciepła. Nad pracą urządzeń technicznych będzie czuwał system inteligentnego zarządzania budynkiem, który będzie jednocześnie odpowiedzialny za optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Zaprojektowano również nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoringu, kontroli dostępu i przeciwpożarowe.

Przebudowa dworca w Łukowie obejmie również jego najbliższe otoczenie. Zwiększy się powierzchnia terenów zielonych. Ułożone zostaną nowe chodniki i nawierzchnia placu. Wzdłuż alei przylegającej do fasady zostaną wyznaczone miejsca parkingowe. Przy południowo-wschodniej elewacji dworca powstaną natomiast 2 wiaty rowerowy na ok. 60 jednośladów.

Nieco ponad 850 m² powierzchni dworca zajmie filia Łukowskiego Ośrodka Kultury z salą widowiskową na 300 osób wraz zapleczem technicznym. Będzie się ona mieścić na piętrze budynku, natomiast na parterze zlokalizowane będą foyer, kasa, szatnia, toalety oraz garderoby. Umowa na najem powierzchni została zawarta na okres 15 lat. Po jej podpisaniu rozpoczną się prace nad projektem technologii sceny, który stanie się integralną częścią dokumentacji projektowej niezbędnej do rozpoczęcia przebudowy dworca. Po jej opracowaniu, wiosną 2023 r., planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych modernizacji dworca.

Przebudowa dworca w Łukowie jest realizowana w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Inwestycja jest dofinansowana ze środków z budżetu państwa.

 

Źródło: PKP S.A.

 

Przeczytaj też:

Dworzec Jastrząb został zmodernizowany

Dworzec Toruń Miasto w przebudowie

Dworzec Nowy Tomyśl otwarty dla podróżnych

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in